Další diktát z Bruselu? Juncker tlačí na Kurze, aby sestavil proevropskou vládu

Brusel/Vídeň - Lidovci v čele se Sebastianem Kurzem jsou nepochybně vítězové rakouských voleb a mnoho lidí očekává, že nakonec sestaví s pravicovými svobodnými euroskeptickou vládu. Jenže to se nelíbí poslancům v Bruselu, kde gratulují Kurzovi s patřičně nepříjemnými pocity.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker popřál mladému politikovi mnoho štěstí s vládnutím, nezapomněl ho ovšem vyzvat k tomu, aby rozhodně sestavil proevropskou vládu. Juncker tak dal jasně najevo, že je proti koalici lidovců (OVP) a svobodnými (FPO), která jen těsně prohrála boj o druhé místo se sociální demokraty (SPO).

Od Kurze se očekává, že sestaví vládu s příklonem napravo, protože jejich rozepře se sociálními demokraty byla důvodem, proč země měla letos předčasné volby. Jednatřicetiletý politik však stále čeká na mandát od prezidenta země, který ho opravňuje k tomu sestavit koalici, doposud tvrdí, že hodlá vyjednávat se všemi parlamentními stranami.

Juncker poblahopřál Kurzovi v dopise. "Chtěl bych Vám srdečně poblahopřát k vítězství během rakouských parlamentních voleb. Rakousko i Vy nyní stojíte před složitou volbou, která ovlivní směřování země. Již brzy bude Rakousko hrát významnou roli v předsednictví Rady Evropské unie, kdy řada důležitých rozhodnutí týkajících se všech členů EU bude pod Vaší zodpovědností. Proto doufám, že sestavíte silnou proevropskou vládu," napsal Juncker.

Sebastian Kurz slibuje velké změny a jako koaličního partnera by chtěl někoho, kdo je v tom podpoří. Mnoho odborníků předpokládá, že se země pod vedením mladého politika více oddálí evropskému středu a naopak posílí spolupráce s Visegrádskou čtyřkou, z čehož by mohla čerpat i Česká republika.

Kurzova představa je značně nejednotná, na jednu stranu tvrdí, že sám je "proevropský" a vítězství OVP je zároveň pozitivním znamením pro Brusel. Na straně druhé však odmítá uprchlíky, chce uzavřít všechny trasy do Evropy a sebrat migrantům sociální dávky, v tomhle si zase velmi dobře rozumí s euroskeptickou pravicovou FPO.

Migrační krize byla hlavním tématem letošních voleb a sám šéf lidovců si na ní postavil svůj úspěch. Jako sedmadvacetiletý se stal nejmladším ministrem zahraničí v zemi a díky své pozici se mohl zasadit o uzavření balkánské trasy. V Rakousku podalo za poslední dva roky přes 150 tisíc běženců žádost o azyl, země tak patří mezi ty, které přijaly nejvíc uprchlíků na hlavu obyvatel.

Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O stárnoucího Zemana nikdo nestojí? Západ z nás vystřízlivěl. Expert ostře…

19.06.2018 22:11 Aktualizováno ROZHOVOR – Brusel v poslední době vyslal celou řadu signálů, že změní svou dosavadní vstřícnou…

Německem otřásla další brutální vražda. Šestnáctileté dívce někdo…

19.06.2018 22:10 Aktualizováno Berlín - Německo se ještě neoklepalo z brutálního znásilnění a vraždy nezletilé Susanny a ubodání…

Steinmeier varoval před nenapravitelným poškozením vztahů mezi USA a…

19.06.2018 21:56 Los Angeles - Před nenapravitelným poškozením vztahů mezi Evropou a Spojenými státy dnes varoval…

V Berlíně soudí Syřana, který napadl mladíka s jarmulkou. Útok vyvolal…

19.06.2018 21:04 Aktualizováno Berlín - V Berlíně začal soud s 19letým Syřanem, který v dubnu v městské části Prenzlauer Berg…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama