Neobvyklý hurikán Ophelia nasadil vědcům brouka do hlavy

Miami - Přes víkend a na začátku týdne udeřila tropická bouře Ophelia na neobvyklém místě - severovýchodní pobřeží Atlantiku, škody utrpělo převážně Irsko. Případ je tak vzácný, že vědci a meteorologové nevědí, jak událost klasifikovat. Americké centrum pro výzkum hurikánů (NHC) se sídlem v Miami dokonce uvažuje nad tím, že kvůli Ophelii budou muset vytvořit zcela novou kategorii.

Přidejte svůj názor

Hurikán Patricia z vesmíru (Foto: NASA Astronaut Scott Kelly), ilustrační foto.

Ophelia se vytvořila v severním Atlantiku jako tropická bouře, jak cestovala víc na východ, zesílila až na hurikán kategorie 3, nejsilnější svého druhu, který se kdy dostal tak daleko na východním pobřeží. NHC má dlouholetou zkušenost s výzkumem v oblasti Karibiku, Mexického zálivu a USA, kam hurikány nejčastěji zavítají. Pokaždé nakreslí předpovědní mapu, aby pomohli lidem s evakuací, a to se stalo i tentokrát. Problém je, že většina předpovídaných věcí jim nevyšla.

"Při tvorbě mapy musíme vycházet z dostupných dat v oblasti z minulých případů," řekl Michael Brennan, specialista na hurikány. "Jenže tentokrát jsme neměli skoro žádné vědomosti." Jeden z vědců zveřejnil na Twitter předpokládanou mapu s příliš velkým polem působení a k tomu napsal vzkaz: "Když váš software není připravený pro výpočet na severovýchodním pobřeží..."

Ophelia nakonec zůstala v předpokládané oblasti, jenže putovala v plné síle ještě mnohem dále, než vědci předpokládali. Nakonec skončila nad oceánem poblíž norských břehů. V každém případě se jedná o velmi vzácný hurikán. Každoročně se oblasti v Karibiku, Mexiku a jihovýchod USA připravují na hurikánovou sezónu, protože voda i vzduch jsou zde po celý rok velmi teplá.

Hurikánům vyhovuje teplá voda, ve skutečnosti by se v chladnější vodě nedokázaly vůbec vytvořit. Proto vědci předpokládali, že jak poputuje na sever kolem Irska, měla by se pomalu vytratit. V tom se však mýlili. Podle Brenanna byl letošní říjen mimořádně teplý, proto hurikán nezeslábl, ale naopak nabíral na síle. Nechce však zatím vyvodit závěry, zda bouře budou teď zasahovat Evropu častěji. Jisté je, že NHC se musí připravit na nové neprobádané situace, pokud svou působnost chtějí udržet i v oblasti starého kontinentu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie chce Česku vnutit uprchlíky. Conte pozval Babiše do Říma, chce mu…

17.07.2018 23:24 Řím - Italský premiér Giuseppe Conte dnes odpověděl v otevřeném dopise svému českému protějšku…

Libye nechala v moři utopit migranty? Zpráva neziskovky dopálila Salviniho

17.07.2018 21:51 Aktualizováno Vídeň/Řím - Rakousko dnes oznámilo, že nepřevezme žádného ze 450 migrantů, kteří byli minulý týden…

Migranti dostanou za příchod 2000 eur na ruku? K nám vůbec nechoďte,…

17.07.2018 21:46 Aktualizováno Brusel - Belgické orgány se budou snažit odradit nelegální migranty od usídlení ve své zemi…

Britská vláda vyhrála klíčové hlasování o celní unii, bylo to jen o fous

17.07.2018 21:02 Londýn - Britští poslanci dnes těsně neschválili dodatek o celní unii k zákonu o obchodních…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama