Mayová odvolává brexit a vstupuje do historie. Jak by vypadal přelomový scénář?

NÁZOR – Stoupenci tvrdé linie v konzervativní straně by zuřivě vyli, ale většina Velké Británie by přivítala, pokud by premiérka Theresa Mayová otevřeně přiznala děsivé důsledky brexitu. V komentáři pro server The Guardian s tímto tvrzením vystoupil Alastair Campbell, někdejší ředitel komunikačního týmu britského expremiéra Tonyho Blaira.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Brexit, ilustrační foto

Největší výzva od druhé světové války

Británii i Mayové by si podle Campbella ulevilo, pokud by premiérka v rámci své snahy postoupit v jednáních o brexitu přednesla projev určený především vlastním spolustraníkům. „Vedení je od toho, aby čelilo velkým výzvám. Ale brexit je největší výzva, které čelíme od konce druhé světové války,“ navrhuje Blairův exporadce začátek řeči, která by se měla týkat následujících aspektů brexitu.

Mayová by měla předně vysvětlit, proč hlasovala pro setrvání země v EU a deklarovat, že navzdory všem svým chybám má Unie pozitivní dopady na Evropu i Británii, nabádá Campbell. Premiérce doporučuje přiznat, pokud země v EU setrvá, její budoucí prosperita, bezpečnost a příležitosti pro mladé lidi budou lepší.

Zadruhé by šéfka kabinetu vyložit, proč se k setrvání v EU stavěla s výhradami a poukázat na mnoho problémů, které osmadvacítku zužují, soudí bývalý člen Blairova týmu. Mayová by podle něj měla přiznat, že hlasovala proti brexitu nikoliv coby snílek, ale s vědomím, že po setrvání v EU bude mít Británie možnost bojovat za její reformu.

Zatřetí by Mayová měla vysvětlit, proč se tak usilovně snaží realizovat brexit, který si lidi zvolili, byť šlo o těsný výsledek, míní Campbell. Političce radí, aby zdůraznila svou povinnost dojednat takovou verzi brexitu, pro níž hlasovala většina jeho stoupenců – tedy odchod ze společného trhu, celní unie a působnosti Evropského soudního dvora.

Právě s ohledem na svůj hluboký smysl pro povinnost by Mayová měla Britům sdělit plnou pravdu, kterou dobře vidí, doporučuje Campbell. Premiérka by dle jeho názoru měla přiznat, že brexit nelze realizovat a byť mnozí budou křičet a zuřit, zůstává její povinností se na odchod z EU dívat ze všech stran.

Jako váš vůdce jsem dospěla k názoru, že (brexit) nelze realizovat bez enormních škod pro naší ekonomiku, vaši životní úroveň, naše veřejné služby, naše postavení ve světě. Tyto škody nejsem připravena přijmout. Cena je příliš vysoká,“ navrhuje Campbell možnou formulaci. Dodává, že Mayová by měla odkázat na právní výklad, podle něhož má pravomoc jednostranně stáhnout článek 50, načež by se za obrazovce za ní objevil text dopisu, který hodlá ještě ten den odeslat Donaldu Tuskovi a premiérům sedmadvaceti zemí EU.

Velký a odvážný krok

Premiérka by měla podle Campbella sdělit stoupencům brexitu, v čele s Borisem Johnsonem, že nastal čas učinit rozhodnutí a pokud nebudou chtít naslouchat jejím argumentům, je připravena jednat na vlastní pěst. Mayová musí oznámit, že je připravena sebevědomě čelit jakékoliv výzvě, jelikož ostatně bojuje za to, co považuje za správné pro Británii. Měla by také vyjádřit přesvědčení, že poté, co v zemi proběhne patřičná veřejná debata, která bohužel nenastala před referendem a následnými volbami, její názor mezi Brity převládne.

Předsedkyně vlády by měla také apelovat na labouristy, aby zaujali jasnou pozici, jelikož většina jejich poslanců podporuje setrvání v EU, ale u vedení strany není to zřejmé, pokračuje Campbell. Navrhuje, aby Mayová vyvolala předčasné volby a v jistém bodě zřejmě došlo i k referendu, které by zvrátilo výsledek toho prvního.

Mayová by podle bývalého Blairova spolupracovníka rovněž měla připustit, že si je vědoma nepředvídatelnosti událostí, který svým rozhodnutím spustí, ale deklarovat, že je připravena nést všechna rizika s tím spojená, jelikož již nechce nic předstírat a umožňovat, aby bludy pár lidí diktovaly směr většině, když je tolik v sázce.

Premiérka by měla zveřejnit analýzy dopadů brexitu na veškeré aspekty života v Británii, které si nechala zpracovat, aby o nich zákonodárci mohli vést plnou debatu, míní Campbell. Dodává, že ačkoliv mnozí budou Mayovou obviňovat, že se pomátla, uleví se jí, jelikož její zdraví ohrožovala spíše realita katastrofy pro celou zemi jménem brexit, která se blížila každým dnem.

Campbell tedy soudí, že Mayová by měla přehodnotit a změnit kurz – nejednat o měkkém, či tvrdém brexitu, ale vystoupení z EU zcela odmítnout a prohlásit, že je její povinností vést zemi k tomuto jedinému smysluplnému rozhodnutí.

Velké a odvážné, zajisté souhlasíte,“ píše Campbell. Předpokládá, že ze strany médií hájících brexit by se na Mayovou snesla zdrcující kritika i výzvy k rezignaci a možná by skutečně přišla o premiérské křeslo. Na druhou stranu, by se díky takovému kroku mohla v čele vlády udržet, přemítá bývalý Blairův spolupracovník. Odkazuje na premiérčin projev ve Florencii, v němž volala po větší kreativitě, a právě výše popsaný projev by byl tou kreativitou, která je nyní potřeba, aby Mayová vyrostla a většina země si výrazně oddechla.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie chce Česku vnutit uprchlíky. Conte pozval Babiše do Říma, chce mu…

17.07.2018 23:24 Řím - Italský premiér Giuseppe Conte dnes odpověděl v otevřeném dopise svému českému protějšku…

Libye nechala v moři utopit migranty? Zpráva neziskovky dopálila Salviniho

17.07.2018 21:51 Aktualizováno Vídeň/Řím - Rakousko dnes oznámilo, že nepřevezme žádného ze 450 migrantů, kteří byli minulý týden…

Migranti dostanou za příchod 2000 eur na ruku? K nám vůbec nechoďte,…

17.07.2018 21:46 Aktualizováno Brusel - Belgické orgány se budou snažit odradit nelegální migranty od usídlení ve své zemi…

Britská vláda vyhrála klíčové hlasování o celní unii, bylo to jen o fous

17.07.2018 21:02 Londýn - Britští poslanci dnes těsně neschválili dodatek o celní unii k zákonu o obchodních…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama