Drsný dopad brexitu: Britové útočí na muslimy

Londýn - Podle nedávné zprávy britských úřadů v zemi stoupá počet zločinů z nenávisti vůči etnickým menšinám či lidem s odlišnou (zejména islámskou) vírou. Podle ministerstva vnitra vzrostl počet nahlášených zločinů až o 29 procent, nejvíce se jich vyrojilo kolem referendu o brexitu či teroristických útocích po Evropě.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Muslimové

Mezi lety 2015 až 2016 evidovala policie 62,518 nahlášených případů, o rok později už bylo číslo 80,393. Před samotným referendem hlásili úředníci až šest tisíc rasově či nábožensky motivovaných útoků měsíčně. Nejčastěji se uváděla islamofobie, ale útoky se týkaly všech minorit žijících ve Spojeném království.

Policisté uvedli, že muslimové se často stávají oběťmi "kolektivního potrestání",. Většina teroristů byla identifikovaná jako muslimové či byli napojeni na Islámský stát a jako důsledek toho musí trpět celá komunita žijící na Britských ostrovech. Nejčastějším cílem se pak stávají zahalené ženy.

Podle Ragad Altikriti, předsedkyně Muslimské asociace v Británii, byl brexit jasným vzkazem, že uprchlíci nejsem na ostrovech vítaní. Ženy se stávají oběťmi kvůli tomu, že jsou vzhledově často prokazatelně muslimky - bývají zahalené, nosí šátek, hidžáb nebo burku. "Cestovala jsem brzo ráno metrem, když na mě jedna žena ukázala a začala křičet, že jsem důvodem, proč jsou v zemi teroristické útoky," řekla svědkyně Zainab Mir. Pouze jeden muž se jí pak zeptal, zda je v pořádku, zatímco ostatní se tvářili, že nic neslyšeli.

Zainab Mir potom incident ohlásila policii, ale ta jí pouze řekla, že neexistují kamerové důkazy, proto dotyčnou osobu nemůžou chytit. Mladá žena se od té doby cítí být v nejistotě a neustále se obává, že se bude něco podobného opakovat. Třicet procent útoků pak zahrnuje i fyzické násilí.

"Na obou stranách máte zločince," řekla Ragad Altikriti a poukázala na to, že při útocích umírají lidé bez ohledu na jejich víru. I muslimové jsou podle ní mezi oběťmi. Spojené království je v současnosti domovem asi 2,8 milionů muslimů. Většina útoků je slovního rázu, když na ulici často bílí muži vykřikují nadávky či dotyčné oběti spojují s Islámským státem, výjimkou však není ani hrození útokem psů.

Podle Altikriti budou zločiny z nenávisti vždy ve společnosti přítomné, v poslední době ovšem už zdaleka překračují přijatelnou mez. Policisté přitom vynakládají jen málo energie na šetření případů, mnoho obětí to pak špatně chápe jako nezájem bezpečnostních složek a další útoky si už příště nechají radši pro sebe.

Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí v Německu by se dalo krájet: Seehoferovi došla trpělivost, otevřeně…

22.06.2018 22:05 Aktualizováno Berlín – Napětí v Německu by se dalo krájet. Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer varoval…

Vatikánský diplomat se přiznal. Šířil dětská intimní videa

22.06.2018 22:03 Vatikán - Bývalý vatikánský diplomat Carlo Capella obviněný z držení a sdílení dětské pornografie v…

Seehofer se brání. Popírá, že by dal Merkelové ultimátum

22.06.2018 21:19 Berlín - Německý ministr vnitra Horst Seehofer popřel, že by dal kancléřce Angele Merkelové…

200 uprchlíků uvázlo na moři. Loď německé neziskovky nikdo nechce

22.06.2018 20:49 Aktualizováno Řím - Osud více než 200 uprchlíků na lodi německé nevládní organizace Lifeline je stále nejistý.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama