Slovensko bude zvyšovat penze rychleji, než se čekalo

Bratislava - Slovensko i v době stávající nízké inflace bude zvyšovat všechny formy důchodů o nejméně dvě procenta ročně z průměrné sumy příslušných dávek, byť podle původních pravidel by se penze zvyšovaly pomaleji.

Přidejte svůj názor

Důchdoci, ilustrační fotografie

Zavedení nejnižší míry zvyšování důchodů pro příští čtyři roky dnes schválila sněmovna, ekonomové tento krok kritizovali. Opatření přijde stát do roku 2021 na 520 milionů eur (18,5 miliardy korun).

Platný zákon počítá s tím, že penze na Slovensku by se od příštího roku zvyšovaly pouze v závislosti na vývoji spotřebitelských cen v kategorii domácností důchodců. Vzhledem k tomu, že ceny zboží a služeb na Slovensku letos po předchozím tříletém poklesu rostou jen pomalu, důchody v zemi by v příštím roce stouply jen 0,8 procenta. Vláda premiéra Roberta Fica proto navrhla, aby se důchody v zemi zvyšovaly v letech 2018 až 2021 nejméně o zmiňovanou částku.

Průměrný starobní důchod na Slovensku činí zhruba 428 eur (11.000 korun), což odpovídá necelé polovině průměrné měsíční mzdy zaměstnanců v zemi.

Změnu ve způsobu zvyšování penzí kromě části opozice kritizovala i nezávislá rozpočtová rada, která dohlíží na vývoj hospodaření státu. "Návrh považujeme za nesystémový zásah do parametrů důchodového systému s negativním vlivem na dlouhodobou udržitelnost veřejných financí," upozornila již předem rozpočtová rada.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ženě se udělalo zle a šla na toaletu. To, co následovalo poté, bylo noční…

16.07.2018 22:14 Aktualizováno Londýn - Jedenadvacetiletá Britka Beth Bamfordová se jedno ráno vzbudila s nevolností a bolestí…

Rusko se možná bude chtít stát mírotvůrcem, zní po summitu z Finska

16.07.2018 22:08 Helsinky - Finský ministr zahraničí Timo Soini se domnívá, že Rusko si po úspěšném uspořádání…

Francouzští fotbalisté dostanou za titul mistrů světa Řád čestné legie

16.07.2018 21:12 Aktualizováno Paříž - Francouzští fotbaloví reprezentanti, kteří v neděli vyhráli mistrovství světa v Rusku,…

Reakce na jednání Trump-Putin? Ukrajina řeší, že se nemluvilo o Krymu,…

16.07.2018 20:36 Helsinky – Dnešní sumit v Helsinkách, na kterém jednali americký prezident Donald Trump a jeho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama