Bojí se Mayová revolty? Další fáze jednání o brexitovém zákonu se zpozdí

Londýn - Britský parlament nebude příští týden jednat o návrhu klíčového zákona, který se má stát základem právní odluky Spojeného království od Evropské unie. Důvodem je patrně obava premiérky Theresy Mayová z revolty části konzervativních poslanců, kteří spolu s opozičními zákonodárci přišli s téměř 300 dodatky.

Přidejte svůj názor

Brexit

Andrea Leadsomová, která za britský kabinet domlouvá vládní záležitosti v Dolní sněmovně, dnes poslancům řekla, že na odsunu debaty "není nic zvláštního" a že není třeba se "menší pauzy" obávat. Uvedla, že osmidenní rozprava o zákonu se konat bude, ale neupřesnila kdy. BBC ve středu informovala, že jednání by mohlo být přesunuto na listopad.

Zákon, jenž je základem vládní brexitové strategie, má stanovit, jaké zákony přijaté v souladu s normami EU zůstanou v britském právu zachovány a jaké naopak budou vypuštěny. V platnost vstoupí dnem odchodu země z evropského bloku.

Některé změny navržené poslanci ale podle agentury Reuters mají v Dolní sněmovně podporu napříč stranami, včetně konzervativců, a mohly by tak být přijaty kabinetu navzdory. To by znamenalo další potíže pro premiérku, která je oslabená po červnových volbách a která čelí vládnímu rozkolu kvůli brexitu.

Zákon už prošel první fází legislativního procesu. Opozice normu označuje za pokus kabinetu získat další moc. Podle kritiků zákon umožní ministrům měnit zákony během procesu právní odluky bez souhlasu parlamentu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

25 tisíc lidí v Mnichově protestovalo proti migrační politice CSU

22.07.2018 20:11 Mnichov (Německo) - Asi 25 tisíc lidí demonstrovalo dnes v Mnichově proti restriktivní migrační…

Při hromadné nehodě deseti aut na německé dálnici zemřeli čtyři lidé

22.07.2018 12:43 Heilbronn (Německo) - Při nehodě deseti aut na německé dálnici 81 na severovýchodě Bádenska…

EU má plán proti Trumpovi. Americe se nebude líbit

22.07.2018 09:59 Tokio/Brusel - Protekcionistická politika, kterou razí americký prezident Donald Trump, zřejmě…

Londýn si krutě vystřelil ze Zemana. Pověsil obří rudé trenky

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Londýn/Praha - Obří rudé trenýrky odkazující na politický happening skupiny Ztohoven na Pražském…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama