Macron hodlá připomenout události 1968, a to nejen ve Francii

Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron se chystá příští rok připomenout události, které se v roce 1968 odehrály nejen ve Francii, ale i ve světě. Mělo by tedy dojít i na pražské jaro, které nakonec utnula srpnová invaze vojsk států Varšavské smlouvy do Československa.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Emmanuel Macron

Sám Macron se narodil devět let po studentské revoltě z května 1968, vyjadřující společenské a hospodářské otřesy ve francouzské společnosti. Tentokráte si ale Elysejský palác podle L'Opinion přeje připomenout i mezinárodní rámec výročí, včetně "pražského jara".

zdroj: YouTube

Elysejský palác si přeje "zamyslet se nad touto dobou a vyvodit z ní poučení bez předpon 'proti' a 'pro', ale s přihlédnutím k významu těchto událostí v současném myšlení", objasnil zdroj z prezidentova okolí. Macron se míní k tehdejším událostem vrátit "bez dogmat a předsudků", na rozdíl od svých předchůdců, kteří stávali na opačných stranách pomyslné barikády.

Bývalý prezident Nicolas Sarkozy během své volební kampaně v roce 2007 přímo vyzýval "odstranit jednou provždy odkaz května 68", který podle něj vedl k morálnímu relativismu a zpochybnění autorit zejména ve školách.

Naopak Sarkozyho nástupce a Macronův předchůdce François Hollande během své kampaně hájil hnutí, které podle něj vyjadřovalo "tužby mládeže" a "věřilo, že je možný jiný svět".

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ženě se udělalo zle a šla na toaletu. To, co následovalo poté, bylo noční…

16.07.2018 22:14 Aktualizováno Londýn - Jedenadvacetiletá Britka Beth Bamfordová se jedno ráno vzbudila s nevolností a bolestí…

Rusko se možná bude chtít stát mírotvůrcem, zní po summitu z Finska

16.07.2018 22:08 Helsinky - Finský ministr zahraničí Timo Soini se domnívá, že Rusko si po úspěšném uspořádání…

Francouzští fotbalisté dostanou za titul mistrů světa Řád čestné legie

16.07.2018 21:12 Aktualizováno Paříž - Francouzští fotbaloví reprezentanti, kteří v neděli vyhráli mistrovství světa v Rusku,…

Reakce na jednání Trump-Putin? Ukrajina řeší, že se nemluvilo o Krymu,…

16.07.2018 20:36 Helsinky – Dnešní sumit v Helsinkách, na kterém jednali americký prezident Donald Trump a jeho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama