Lombardie a Benátky chtějí větší autonomii, rozhodne se v referendech

Benátky - Lombardie a Benátky v neděli uspořádají nezávazná referenda, v nichž se voliči vysloví, zda si přejí větší autonomii. Na rozdíl od Katalánska se ale tyto plebiscity uskuteční v mezích ústavy.

Přidejte svůj názor

Benátky (Venezia). Itálie

Referenda se konají na popud guvernérů Lombardie a Benátek, kterými jsou Roberto Maroni a Luca Zaia - oba členové dříve separatistické Ligy severu.

Pokud se voliči vysloví pro vyšší míru samostatnosti, Maroni a Zaia chtějí požádat Řím o více pravomocí v oblasti infrastruktury, zdravotnictví a školství. Neopomenou ale ani zásadní témata Ligy severu - otázky bezpečnosti a přistěhovalectví.

Pro guvernéry Lombardie a Benátek je ale důležité i přerozdělování peněz. Chtěli by zpět polovinu nynější fiskální bilance, tedy rozdílu mezi tím, co regiony odvedou na daních do společné kasy a co dostanou zpět ve formě veřejných výdajů. V případě Lombardie tento rozdíl již dosáhl 54 miliard eur v neprospěch regionu, v Benátkách je to 15,5 miliardy eur. Pro srovnání - v Katalánsku rozdíl činil osm miliard eur.

Oba regiony, kde dohromady žije asi 15 milionů obyvatel, se na celkovém hrubém domácím produktu Itálie podílejí asi ze 30 procent.

V Benátkách se hlasování musí zúčastnit přes 50 procent voličů, aby bylo platné. V Lombardii žádná hranice nastavena není, ale pokud bude účast nižší než 40 procent, referendum se v historických knihách dostane tak maximálně do poznámek pod čarou, myslí si odborníci.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šlechtic chce po Francii 351 milionů eur, prý ho připravila o trůn

14.08.2018 07:23 Paříž - Hrabě Louis de Causans obvinil Francii, že počátkem 20. století dosáhla politickým tlakem…

Corbyn u hrobů teroristů? Fotka vyvolala mezinárodní skandál

14.08.2018 07:13 Londýn - Šéf britský labouristů Jeremy Corbyn čelí novému skandálu. Bulvární Daily Mail otiskl…

Malta vyhnala migranty z kravína na ulici, aktivisté si stěžovali na…

13.08.2018 22:00 Aktualizováno Valletta - Policie dnes vystěhovala více než stovku přistěhovalců z přestavěného kravína nedaleko…

V Bavorsku nedaleko českých hranic zemřel o víkendu český motorkář

13.08.2018 21:51 Berlín - V Bavorsku po dopravní nehodě z minulého týdne zemřel český motorkář. Informovala o tom…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama