Madrid odstraní Puigdemonta? Vládu nad Katalánskem možná převezme jediná osoba

Madrid - Vládu nad Katalánskem možná převezme jediná osoba, kterou jmenuje španělský kabinet. Mluvčí katalánské diplomacie řekl, že Evropská unie ztratí svou důvěryhodnost, pokud umožní Madridu omezit katalánskou autonomii.

Přidejte svůj názor

Vlajky států

Vláda premiéra Mariana Rajoye se již koncem týdne chystá kvůli snahám katalánských separatistů o vyhlášení nezávislosti aktivovat článek 155 španělské ústavy, který umožňuje převzít vedení autonomní oblasti.

"Vláda může poté dočasně jmenovat člověka, který by byl zodpovědný za vládu nad regionem, zatímco jeho současné vedení automaticky přijde o své funkce a platy," uvedla dnes vicepremiérka Soraya Sáenzová.

"Pokud ústava zbavuje funkcí Puigdemonta a jeho ministry, přijdou o ně automaticky. Jejich mandáty vyplývají z ústavy, nepocházejí od Boha," řekla Sáenzová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Onda Cero na otázku, zda se katalánské vedení může převzetí svých pravomocí nějak vzepřít.

Katalánští lídři, kteří tvrdě kritizují chystané omezení autonomie, mají podle ní právo přijít na páteční jednání Senátu a vysvětlit své postoje, případně se obrátit na ústavní soud. "Madrid však nepřistoupí na jednání, do kterých jdou separatisté s jedinou podmínkou, kterou je vyhlášení nezávislosti," dodala Sáenzová.

Puigdemont o víkendu prohlásil, že Madrid chystá nejhorší útok na katalánskou autonomii od dob diktatury generála Franciska Franka a chce Katalánce ponížit.

Část separatistů chce na čtvrtečním jednání katalánského parlamentu jednostranně vyhlásit nezávislost, což by situaci dále vyhrotilo, centrální vládě by to však nezabránilo uplatnit autoritativní opatření.

Mluvčí katalánské diplomacie Raül Romeva dnes v rozhovoru s BBC uvedl, že právo rozhodovat o své vládě mají pouze Katalánci a pokud EU dopustí opak, ztratí důvěryhodnost. "Jak se bude moci Evropská unie smířit s touto situací, pokud k ní dojde?" prohlásil Romeva.

"Naše pozice je dobře známa. Vždy jsme říkali, že respektujeme ústavní a zákonné uspořádání Španělska," uvedl dnes mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas, podle něhož aktuální postup Madridu "lze vidět přesně v tomto kontextu ústavy".

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí v Německu by se dalo krájet: Seehoferovi došla trpělivost, otevřeně…

22.06.2018 22:05 Aktualizováno Berlín – Napětí v Německu by se dalo krájet. Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer varoval…

Vatikánský diplomat se přiznal. Šířil dětská intimní videa

22.06.2018 22:03 Vatikán - Bývalý vatikánský diplomat Carlo Capella obviněný z držení a sdílení dětské pornografie v…

Seehofer se brání. Popírá, že by dal Merkelové ultimátum

22.06.2018 21:19 Berlín - Německý ministr vnitra Horst Seehofer popřel, že by dal kancléřce Angele Merkelové…

200 uprchlíků uvázlo na moři. Loď německé neziskovky nikdo nechce

22.06.2018 20:49 Aktualizováno Řím - Osud více než 200 uprchlíků na lodi německé nevládní organizace Lifeline je stále nejistý.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama