Někdo chce z Evropy udělat "smíšený kontinent", ale my jsme "zóna bez migrantů", řečnil Orbán

Budapešť – Šéf maďarské vlády Viktor Orbán dnes připomněl protikomunistické povstání v Budapešti v roce 1956, po jehož rozdrcení sovětskými tanky statisíce Maďarů uprchly na Západ. Při té příležitosti zopakoval svůj negativní postoj k přebírání migrantů.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Viktor Orbán, maďarský premiér, source: Flickr.com

V projevu Orbán hovořil o boji proti sovětské nadvládě i o obraně před migrační vlnou, valící se do Evropy. „Pokud jsou svoboda a národní nezávislost ztraceny, zbýváme ještě my," řekl. Komunismus i globalizace spolu s migrací podle něj hrozí zničením maďarské historie a kultury. Ale maďarskou touhu po svobodě nelze podle premiéra potlačit. Zatímco komunisté se snažili udělat z Maďarů "homo sovieticus", silám globalizace jde o "homo brusselicus", tvrdil.

Premiér podle agentury DPA vlnu milionů migrantů označil za dílo záhadné finanční síly, která je přiměla k invazi do Evropy, aby ji přeměnili ve „smíšený kontinent". V srdci tohoto zápasu o osud kontinentu je podle Orbána coby „zóna bez migrantů" východní část střední Evropy, odmítající kvóty na přerozdělování uprchlíků.

Nejmenoval amerického miliardáře George Sorose, jehož nadace přispívá i organizacím pomáhajícím uprchlíkům, jeho vláda ale nyní pořádá dotazníkovou kampaň, ve které mají občané odpovědět na otázky ohledně údajného Sorosova plánu zaplavit Evropu uprchlíky z Asie a Afriky, aby zničili „křesťanskou a národní identitu" evropských národů.

Maďarský politik prohlásil, že západní Evropa možná maďarské povstání obdivovala, ale Maďary nechápala. „Nedokázali pochopit, že trváme na naší kultuře a způsobu života až do konce, že nechceme se s nikým smísit v tavícím kotlíku. Chceme, aby respektovali, kdo a co jsme," prohlásil podle agentury MTI a dodal, že Maďarům coby „statečnému a bojujícímu národu" nerozumí ani současný Brusel, protože "ani nemůže rozumět Maďarsku".

Evropa podle premiéra vykolejila a míří do slepé uličky a mnoho členských států Evropské unie se stalo „rukojmími říše finančního spekulanta". Zatímco v minulém století potíže vytvářeli říše chřestící zbraněmi, současná impéria vznikají ve stínu globalizace. Nemají jasné hranice, ale síť médií a desítky tisíc placených pracovníků, kteří jim slouží. „Jednají rychle, jsou silní a brutální," tvrdil premiér a varoval, že „vše, co považujeme za maďarský způsob života, je opět ohroženo".

Proto je podle Orbána znovu nutný podobný obrat, jaký po pádu komunismu zajistil svobodu. „Chceme bezpečnou, spravedlivou, občanskou, křesťanskou a svobodnou Evropu," prohlásil. Všechny volby v Evropě jsou nyní podle něj klíčové, protože se rozhoduje o tom, zda si lidé vezmou zpět rozhodování o národních záležitostech, anebo kontrolu přenechají evropským byrokratům, úzce spjatým s podnikatelskými elitami. „Dokud Brusel nevrátí (státům jejich) suverenitu, kormidlo Evropy se nemůže otočit správným směrem," dodal.

Vstupte do diskuze (19)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ženě se udělalo zle a šla na toaletu. To, co následovalo poté, bylo noční…

16.07.2018 22:14 Aktualizováno Londýn - Jedenadvacetiletá Britka Beth Bamfordová se jedno ráno vzbudila s nevolností a bolestí…

Rusko se možná bude chtít stát mírotvůrcem, zní po summitu z Finska

16.07.2018 22:08 Helsinky - Finský ministr zahraničí Timo Soini se domnívá, že Rusko si po úspěšném uspořádání…

Francouzští fotbalisté dostanou za titul mistrů světa Řád čestné legie

16.07.2018 21:12 Aktualizováno Paříž - Francouzští fotbaloví reprezentanti, kteří v neděli vyhráli mistrovství světa v Rusku,…

Reakce na jednání Trump-Putin? Ukrajina řeší, že se nemluvilo o Krymu,…

16.07.2018 20:36 Helsinky – Dnešní sumit v Helsinkách, na kterém jednali americký prezident Donald Trump a jeho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama