Nezávislost polské justice je ohrožena, varuje zpravodaj OSN

Varšava - Vláda konzervativní a populistické strany Právo a spravedlnost (PiS) od října 2015 podnikla řadu kroků, které se nejprve dotkly ústavního soudu a následně i dalších soudů a které kritizují polští soudci i Evropská komise. Zvláštní zpravodaj OSN pro nezávislost justice Diego García-Sayán varuje, že nezávislost soudů a další základní normy demokracie v Polsku jsou ohroženy.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Polský parlament

Diego García-Sayán, který má konečnou zprávu předložit v červnu příštího roku na jednání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě, se domnívá, že důsledek změn, které od příchodu k moci před dvěma lety podniká konzervativní vláda. Ta kritiku odmítla.

„V dnešním Polsku je ohrožena nezávislost soudního systému a další klíčové demokratické normy, jako je rozdělení moci a právní stát," řekl novinářům zpravodaj OSN o předběžných závěrech své pětidenní návštěvy, uskutečněné na loňské pozvání od polských úřadů.

Takzvané ozdravné kroky podniknuté vládou podle něj působí hůře než choroba, ze které měly polskou justici vyléčit.

Soudci vidí za počínáním snahy podřídit soudy vládě, zatímco vládní strana tvrdí, že chce skoncovat s beztrestností zkorumpované kasty soudců.

Změny v justici podle zpravodaje zpochybňuji roli, nezávislost a zásadu dělby moci na zákonodárnou, výkonnou a soudní, návrhy zákonů týkajících se soudů se chystají za zavřenými dveřmi, namísto otevřené debaty s veřejností.

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski v reakci na kritiku od zpravodaje OSN řekl, že soudní reforma ještě není hotová. Všechny výtky a pochybnosti vláda podle něj objasnila. Vládní mluvčí Rafal Bochenek prohlásil, že tvrzení zpravodaje OSN vůbec nejsou podložena fakty. Lze prý jen doufat, že „základem pro tak nepravdivá a Polsku a Polákům křivdící tvrzení nejsou zprávy médií".

Vládní reformy podle mluvčího naopak polskou justici demokratizují a odstraňují z ní „patologické jevy", příslušné zákony ale ještě nejsou dokončeny a nevstoupily v platnost.

Témata: Polsko | justice | OSN | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: V Janově se zřítila část dálničního mostu, desítky mrtvých

14.08.2018 20:10 Aktualizováno Na frekventované dálnici A10 v italském Janově se dnes před polednem zřítil asi stometrový úsek…

Z mostu v Janově spadl i kamion z Prahy. Řidič je potlučený, ale žije

14.08.2018 20:08 Aktualizováno Janov (Itálie)/Praha – Na mostě, jehož část se dnes zřítila v italském Janově, byl také kamion…

Blízko Česka vzniknou další záchytná centra pro migranty? Po Bavorsku je…

14.08.2018 20:00 Drážďany - Záchytná centra pro migranty chce vytvořit další německá spolková země sousedící s…

Příčina zřícení mostu v Janově? Provozovatel vinu odmítá, nedávné kontroly…

14.08.2018 19:43 Janov (Itálie) - Příčina zřícení části mostu v Janově zatím není známa. Firma, která most provozuje…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama