Pokud Merkelová nesestaví novou vládu, ať jsou nové volby, navrhuje Schulz

Berlín – Největší rival kancléřky Angely Merkelové, Martin Schulz, se svou stranou odešel do opozice. Jenže nyní se mu naskytla nová možnost, jak zapůsobit na voliče. Nejsilnější strana CDU a její sesterská CSU mají v současné době problémy s vyjednáním koalice. Pokud nedojdou ke kompromisu, pak by se měly konat nové volby, požaduje lídr sociálnědemokratické strany.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Martin Schulz

V rozhovoru pro německý tisk Schulz řekl, že nevidí jinou možnost, pokud koaliční jednání nevyjdou. Současná politická krize je jen další v řadě, která oslabuje pozici Angely Merkelové. I přes jasné vítězství strany zde byl znatelný pokles podpory, vzestup pravice do parlamentu navíc předpovídá nespokojenost s kancléřčinou politikou a poslední dobou nešetří kritikou ani členové CDU a ozývají se hlasy, že je na čase mít „novou krev“.

Kromě Merkelové však zaznamenala pád i strana SPD Martina Schulze, ta hned po volbách odmítla být pro další období slabším koaličním partnerem vládnoucí CDU, proto Merkelová neměla jinou možnost, než najít nové koaliční partnery mezi svobodnými a Zelenými, rozmanitost stran a požadavků však ztěžují jednání.

Schulz dále řekl, že si je téměř jistý, že Merkelová jednání nakonec nějak zvládne, ale kdyby koalice nazvaná „Jamajka“ nevyšla, pak stejně jeho strana odmítne další koaliční spolupráci s CDU a CSU, kvůli tomu pak musí dojít k novým volbám. „Rozhodli jsme se jít do opozice a přesně jsme věděli, jaké to může mít důsledky,“ řekl Schulz.

Podle odborníků by další spolupráce strany s Merkelovou hluboce poškodila zájmy SPD, protože by další čtyři roky byla ve stínu kancléřky. Schulz odmítl komentovat, zda se bude i přes volební propad znovu ucházet o místo předsedy strany. Novinářům oznámil, že momentálně jsou zde vážnější problémy, než je jeho kandidatura, a že se chce soustředit na reformaci strany.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie povolila lodi s migranty vystoupit na Sicílii

16.07.2018 04:57 Řím - Itálie umožní 450 migrantům, zachráněných v sobotu ve Středozemním moři z rybářské lodi,…

Trump: EU je nepřítel USA. Rusko jen v některých ohledech

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Helsinky - Americký prezident Donald Trump se rok a půl po nástupu do funkce poprvé sejde se svým…

Rakousko bouchlo do stolu. Cizinci ho vysávají z peněz, utáhne kohoutky

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Vídeň - Počet dětí žijících v zahraničí, které mají v Rakousku nárok na přídavky, se za posledních…

Další odchod z EU? Nová země se bouří proti nadvládě byrokratů

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Stockholm - Krátce po skončení letních prázdnin proběhnou ve Švédsku volby, které mají taktéž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama