Nový úkol pro Merkelovou: Povede Evropskou unii, nebo ji nechá padnout?

Berlín - Pokusy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o reformu Evropské unie jsou k ničemu, pokud se do čela nepostaví Angela Merkelová, myslí si odborníci. A mnozí němečtí politici s nimi souhlasí. Z Bundestagu nyní zní hlasy, že pokud se Německo neujme vedení, pak celá Evropská unie padne.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Angela Merkelová

Bývalý ministr zahraničí Joschka Fischer tvrdí, že jediný způsob, jak zachránit EU, je přes hlubokou reformu. Současný status quo a nicnedělání už nejde udržet. Nepřímo pak v rozhovoru s televizí obvinil vládu a kancléřku Angelu Merkelovou z toho, že nejdou Macronovi naproti a nepomáhají mu ve snaze zachránit Unii.

Fischer řekl, že další nicnedělání je zkrátka nepřijatelné, jenže Německo je nyní ve vnitřním chaosu a rozporu, když veškeré pokusy o vytvoření koalice zatím selhávají. Politik se však domnívá, že čím déle bude Německo odkládat řešení problémů v EU? tím těžší bude pak náprava situace.

"Macronův plán musí uspět, je to klíčové i pro Německo," řekl Fischer deníku the Finacial Times. "Proto jsem někdy až překvapený reakcemi z Německa. Lidi neustále říkají, že mu možná pomůžeme, možná taky ne... Zahrávají si zkrátka s ohněm," dodává. Politologové nepředpokládají, že by se Angela Merkelová k plánům francouzského prezidenta vyjádřila, dokud nebude mít úspěšně sestavenou koalici.

V Německu se momentálně jedná o koalici nazvanou "Jamajka", kde by měli usednout představitelé CDU a CSU, liberálové a Zelení. Současná jednání se však zasekla na důležitém tématu, a tím je migrace. Veřejnost se obává, že nová vláda nebude sestavená do konce roku, čímž zanechává Německo nesmírně zranitelné. Také hrozí, že by mohly být předčasné volby.

Když Emmanuel Macron před několika měsíci byl zvolen francouzským prezidentem, všichni předpokládali, že se tím posílí francouzsko-německé vztahy. Kancléřka Merkelová však zatím neřekla prakticky žádnou chválu na horlivého politika, který si okamžitě dal za úkol reformaci EU. Když Macron v září přišel se svými plány, německá kancléřka je odmítla komentovat a pouze novinářům oznámila, že je stále brzo na závěry.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nemocného šéfa Fiatu nahradil ředitel divize Jeep Manley

21.07.2018 19:09 Milán - Generální ředitel automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Sergio Marchionne (66) ze…

Londýn si krutě vystřelil ze Zemana. Pověsil obří rudé trenky

21.07.2018 18:08 Londýn/Praha - Obří rudé trenýrky odkazující na politický happening skupiny Ztohoven na Pražském…

Cizinci dostanou zbraně? Německo má originální nápad, jak řešit nedostatek…

21.07.2018 17:22 Berlín - Německá armáda zvažuje možnost přijímání cizinců do svých řad. Ozbrojené síly tak chtějí…

Šéfem španělských lidovců se stal Pablo Casado

21.07.2018 17:06 Madrid - Španělská Lidová strana si dnes na závěr dvoudenního sjezdu zvolila nového předsedu. Stal…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama