Luther šel ve stopách Jana Husa. Německo si připomíná 500. výročí zahájení reformace

Berlín - Německo si dnes připomíná 500. výročí zahájení církevní reformace. Slavnostní mše ve wittenberském zámeckém kostele, před nímž se dnes tvořily dlouhé fronty, se zúčastnili německý prezident Frank-Walter Steinmeier, kancléřka Angela Merkelová i řada dalších politiků.

Přidejte svůj názor

Církev

Martin Luther ve východoněmeckém Wittenbergu 31. října 1517 reformaci odstartoval, když podle legendy přibil svých 95 tezí proti odpustkům na dveře zdejšího kostela.

zdroj: YouTube

"Z Wittenbergu vyšla duchovní obnova, která uvedla lidi do pohybu. V Německu, Evropě a po celém světě," uvedl šéf sdružení německých evangelíků Heinrich Bedford-Strohm. Lutherův čin byl podle něj budíčkem, kterým vyzval církev k obnově. Připomněl, že profesor teologie a mnich v jedné osobě nechtěl založit novou církev, i když jeho krok v důsledku vedl k rozštěpení západních křesťanů na katolíky a protestanty.

Merkelovou při příchodu na mši vítaly stovky občanů, další na ni ale podle německých médií pokřikovali, aby vypadla. Nevybíravou kritiku zažívá Merkelová kvůli své uprchlické politice na východě Německa opakovaně.

Nevzpomíná se však jen na zásadní církevní a společenské změny, na jejichž počátku Lutherův čin stál, ale i na kontroverze s ním spojené, včetně jeho tvrdě protižidovských postojů, kterými podle historiků usnadnil šíření antisemitismu ve 20. století. Lutherovo štvaní vůči Židům dnes odsoudil i Bedford-Strohm.

Luther, který se do dějin zapsal také svým překladem bible do němčiny, šel kritikou odpustků svým způsobem ve stopách Jana Husa. Odpustky, získanými za finanční úplatu, církev ve středověku nabízela možnost nahradit v životě nevykonaná pokání a vymazat tím tresty za hříchy, které by člověk musel podstoupit v očistci. Luther byl přesvědčen o tom, že odpustky jsou jen falešnou zárukou spásy a žádal zastavení jejich prodeje.

Život Luthera, který na rozdíl od Husa nezemřel jako mučedník, ale jako vážený muž, si Německo připomínalo celý rok řadou výstav, debat nebo studií.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: V Janově se zřítila část dálničního mostu, desítky mrtvých

14.08.2018 20:10 Aktualizováno Na frekventované dálnici A10 v italském Janově se dnes před polednem zřítil asi stometrový úsek…

Z mostu v Janově spadl i kamion z Prahy. Řidič je potlučený, ale žije

14.08.2018 20:08 Aktualizováno Janov (Itálie)/Praha – Na mostě, jehož část se dnes zřítila v italském Janově, byl také kamion…

Blízko Česka vzniknou další záchytná centra pro migranty? Po Bavorsku je…

14.08.2018 20:00 Drážďany - Záchytná centra pro migranty chce vytvořit další německá spolková země sousedící s…

Příčina zřícení mostu v Janově? Provozovatel vinu odmítá, nedávné kontroly…

14.08.2018 19:43 Janov (Itálie) - Příčina zřícení části mostu v Janově zatím není známa. Firma, která most provozuje…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama