Švýcarského špióna stihl v Německu trest, hájil se touhou po adrenalinu

Frankfurt nad Mohanem - Švýcar (54) byl v Německu shledán vinným ze špionáže, soud mu uložil podmíněný trest ve výši jednoho roku a deseti měsíců odnětí svobody. Kauza pošramotila vztahy mezi Berlínem a Bernem.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

V kauze šlo o snahu Švýcarska objasnit, jak německé finanční úřady postupovaly při kontroverzních nákupech dat ze švýcarských bank.

Německé úřady informace o kontech kupují proto, aby zjistily, zda ve Švýcarsku nejsou uložené nezdaněné peníze německých občanů, jak se tomu opakovaně v minulosti stalo.

Daniel M. v Německu nejméně mezi červencem 2011 a únorem 2015 v zájmu "cizí moci" prováděl špionáž. O jeho nasazení s cílem zjistit totožnost daňových úředníků, kteří se podílejí na nákupu dat o klientech švýcarských bank, věděli vysoce postavení švýcarští politici, což značně poznamenalo vztahy s Německem.

Švýcar se koncem října ke špionáži přiznal. Soudu řekl, že od švýcarské tajné služby NDB dostal na špionážní aktivity peníze. Celkem měl k dispozici kolem 90.000 eur (2,3 milionu Kč). Svou nelegální činnost Daniel M. zdůvodnil mimo jiné patriotismem a touhou po dobrodružství.

Přiznání bylo součásti dohody o výši trestu. Obžaloba požadovala podmíněný trest ve výši dvou let, obhajoba doporučovala půldruhého roku. Soud se rozhodl pro střední cestu. Danielovi M. také uložil finanční trest ve výši 25.000 eur.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trest smrti pro džihádisty z gangu Beatles? Británie by se tomu nebránila

23.07.2018 15:29 Londýn - Britské ministerstvo vnitra by nebránilo Spojeným státům odsoudit k smrti dva členy…

Děsivý scénář: Bez dohody o brexitu hrozí občanské nepokoje, tvrdí Amazon

23.07.2018 14:49 Berlín/Londýn - Nový britský ministr zahraničí Jeremy Hunt dnes v Berlíně varoval před možností…

V Bratislavě zaduněla mohutná exploze. Kusy budovy létaly na zaparkovaná…

23.07.2018 12:16 Bratislava - Budovou v bratislavské čtvrti Vrakuňa, kde mimo jiné sídlí i zdravotní středisko,…

Dětské sňatky? Švédsko řeší obří problém, který přinesli přistěhovalci

23.07.2018 11:23 Aktualizováno Stockholm - S rostoucí úrovní přistěhovalců, kteří se za účelem azylu stěhují do Evropské Unie,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama