Misi NATO v Afghánistánu hodlá posílit 27 zemí, víc vojáků vyšle i Česko

Brusel - Celkem 27 států dnes oznámilo záměr zvýšit v příštích měsících počty svých vojáků ve výcvikové misi Rozhodná podpora (Resolute support) v Afghánistánu. O několik desítek z nynějších přibližně 250 by mohla počty navýšit také Česká republika.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Afghanistán

"Velikost naší mise se zvýší z asi 13.000 na přibližně 16.000 vojáků," prohlásil po jednání zemí Severoatlantické aliance a dalších států generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

ČR má nyní v Afghánistánu strážní rotu na základně Bagrám, vojenské zdravotníky a pomáhá s výcvikem pilotů a pozemního personálu afghánského letectva.

Mezinárodní mise organizovaná NATO v Afghánistánu nevede bojové operace, jejich tíha leží na asi 300.000 příslušnících afghánských bezpečnostních sil. S jejich výcvikem a podporou pomáhají právě aliance a její partnerské státy. NATO je také rozhodnuto afghánské síly platit nejméně do roku 2020, každý rok na to padne skoro miliarda dolarů.

Spojené státy, jejichž vojáci nyní představují asi 40 procent sil mise Rozhodná podpora, se v rámci své nové strategie pro jihovýchodní Asii rozhodly svou účast v Afghánistánu rozšířit. Z celkového zvýšení o asi 3000 vojáků by na USA měla připadnout přibližně polovina. "Jsme v procesu generování sil. Ještě jsme jej nedokončili, takže není možné oznámit nějaká konečná čísla ohledně toho, jak budou jednotlivé země v příštím roce přispívat," podotkl dnes Stoltenberg.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí v Německu by se dalo krájet: Seehoferovi došla trpělivost, otevřeně…

22.06.2018 22:05 Aktualizováno Berlín – Napětí v Německu by se dalo krájet. Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer varoval…

Vatikánský diplomat se přiznal. Šířil dětská intimní videa

22.06.2018 22:03 Vatikán - Bývalý vatikánský diplomat Carlo Capella obviněný z držení a sdílení dětské pornografie v…

Seehofer se brání. Popírá, že by dal Merkelové ultimátum

22.06.2018 21:19 Berlín - Německý ministr vnitra Horst Seehofer popřel, že by dal kancléřce Angele Merkelové…

200 uprchlíků uvázlo na moři. Loď německé neziskovky nikdo nechce

22.06.2018 20:49 Aktualizováno Řím - Osud více než 200 uprchlíků na lodi německé nevládní organizace Lifeline je stále nejistý.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama