Macron a Steinmeier otevřeli muzeum, vyzdvihli přátelství obou zemí

Hartmannswiller (Francie) - Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho německý protějšek Frank-Walter Steinmeier dnes otevřeli francouzsko-německé muzeum připomínající padlé za 1. světové války.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Emmanuel Macron

Vyzdvihli přitom přátelství mezi oběma zeměmi a vyslovili se pro reformy v Evropě.

"Pouze když Francie a Německo stojí bok po boku, může se Evropa stát úspěšnou skutečností," řekl Steinmeier při slavnostním otevření muzea na alsaském kopci Hartmannswillerkopf (francouzsky také Vieil Armand), kde za 1. světové války padlo na 30.000 francouzských a německých vojáků. Muzeum na kopci, kterému se říkalo "žrout lidí", má symbolizovat usmíření dvou klíčových zemí EU.

"Německo-francouzská svornost je nejpůsobivějším příkladem, co dokáže uvést ve skutečnost naše vůle po míru," prohlásil Macron.

Oba státníci navštívili někdejší zákopy a debatovali se školáky. Žroutem lidí není tento kopec - nacionalismus je žrout lidí," prohlásil Steinmeier o vrcholku v pohoří Vogézy.

Steinmeier odsoudil přehnaný patriotismus a nacionalismus. Každá generace se podle něj musí znovu učit rozlišovat mezi "ideou národa a ideologií nacionalismu". S poukazem na politické strany, jako je Alternativa pro Německo (AfD), německý prezident zdůraznil, že jedna vlast nesmí být stavěna proti druhé a jeden národ nad jiný.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ženě se udělalo zle a šla na toaletu. To, co následovalo poté, bylo noční…

16.07.2018 22:14 Aktualizováno Londýn - Jedenadvacetiletá Britka Beth Bamfordová se jedno ráno vzbudila s nevolností a bolestí…

Rusko se možná bude chtít stát mírotvůrcem, zní po summitu z Finska

16.07.2018 22:08 Helsinky - Finský ministr zahraničí Timo Soini se domnívá, že Rusko si po úspěšném uspořádání…

Francouzští fotbalisté dostanou za titul mistrů světa Řád čestné legie

16.07.2018 21:12 Aktualizováno Paříž - Francouzští fotbaloví reprezentanti, kteří v neděli vyhráli mistrovství světa v Rusku,…

Reakce na jednání Trump-Putin? Ukrajina řeší, že se nemluvilo o Krymu,…

16.07.2018 20:36 Helsinky – Dnešní sumit v Helsinkách, na kterém jednali americký prezident Donald Trump a jeho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama