Utrpení migrantů v Libyi: Pozorovatelé byli zděšeni tím, co viděli. Na vině je i EU

Ženeva - Vysoký komisař OSN pro lidská práva označil spolupráci EU a Libye na omezení přílivu migrantů za nehumánní. Poukázal hlavně na údajné zhoršování podmínek migrantů v libyjských zadržovacích centrech.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Uprchlíci

"Mezinárodní společenství nemůže nadále zavírat oči před nepředstavitelnými hrůzami, které musí snášet migranti v Libyi, a chtít, aby se situace upravila pouhým zlepšením podmínek zadržování," prohlásil Zajd Raad Husajn.

Podle něj je nehumánní sama "politika EU spočívající v pomoci libyjské pobřežní stráži při zachycování a navracení migrantů". "Utrpení migrantů zadržovaných v Libyi je urážkou svědomí lidstva," dodal Husajn s tím, že situace se stává "katastrofální".

zdroj: YouTube

Apel zazněl den poté, co ve Švýcarsku zasedala takzvaná kontaktní skupina pro migrační trasu centrálního Středomoří, zahrnující 13 evropských a afrických zemí včetně Libye. Skupina v Bernu slíbila, že podmínky migrantů v zadržovacích centrech v Libyi se zlepší a bude hledat způsoby, jak zajistit Afričanům legální přístup do Evropy, například prostřednictvím udělování stipendií.

Zadržovací centra pro uprchlíky v Libyi označila Organizace spojených národů už dříve za nelidská, a to například kvůli zneužívání, ke kterému v nich dochází, i kvůli nedostatku základní hygieny, lékařské péče a jídla.

Zajd Raad Husajn dnes kritizoval EU a Itálii, že pomáhají libyjské pobřežní stráži ve snaze zadržovat čluny s migranty na moři, přestože organizace hájící lidská práva vyjadřují své znepokojení nad osudem migrantů.

Pozorovatelé byli počátkem listopadu v Tripolisu, kde zadržovací centra navštívili a hovořili s migranty. "Pozorovatelé byli šokováni tím, co viděli: tisícovky pohublých a traumatizovaných mužů, žen a dětí, namačkaných jeden na druhého, zavřených v hangárech a zbavených důstojnosti," citovala komisaře agentura AFP.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou Češi vůbec šťastní? Ze zahraničí přišla odpověď

24.06.2018 07:35 Oslo - Máme žebříčky, které ukazují, jak je na tom která země co se týče vzdělávání, ekonomiky,…

EU musí jednat a vyloučit Maďarsko. Na adresu Orbána se valí tvrdá slova

24.06.2018 06:13 Aktualizováno NÁZOR - Kriminalizace pomoci uprchlíkům je známkou rostoucího autoritářství maďarského premiéra…

V Bruselu startuje podivný "minisummit" a atmosféra houstne. Jak dopadne…

24.06.2018 05:52 Brusel - Složitá diskuse dnes čeká prezidenty a premiéry více než poloviny zemí EU na "minisummitu"…

OBRAZEM: Chceme nové hlasování o brexitu, požadovaly v Londýně…

23.06.2018 23:40 Londýn - V Londýně demonstrovaly za to, aby bylo vyhlášeno nové referendum ohledně odchodu Anglie z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama