Muslimové jsou devianti a musíme je podezírat? Jde o rasismus, tvrdí analytička

NÁZOR - Před dvaceti lety vyšla zpráva popisující stereotypy, které poškozují muslimy ve Velké Británii, připomíná Farah Elahiová v komentáři pro server The Guardian. Politická analytička z think tanku Runnymede konstatuje, že aktuální průzkumy naznačují, že situace se v tomto směru zhoršuje.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Muslimové

Chybná interpretace islamofobie

Když bylo Elahiové 13 let, muslimská škola, jíž navštěvovala, dostala po 11. září 2001 od policie doporučení, aby na 3 dny zavřela, jelikož existovaly obavy z ohrožení studentů při potenciálním útoku na budovu. Prudký nárůst urážek a útoků především na snadno identifikovatelné muslimky naznačoval aktuálnost tohoto rizika, uvádí analytička. Vysvětluje, že jako dítě obtížně chápala, proč by si lidé spojovali skupinu školáků s vzdálenými světovými událostmi.

"Během dospívání jsem byla hrozně plachá a chtěla jsem být ta hodná. Ale všechny ty roky, co jsem byla hodným dítětem zřetelně kontrastovaly s převládajícími vzkazy, že muslimové jsou devianti a je třeba je podezírat a že především muslimky se nedokážou kontrolovat," pokračuje Elahiová. Dodává, že její vnímání sebe sama se výrazně lišilo od toho, jak ji vnímali ostatní, a proto se posledních 16 let zabývá zkoumáním a reflexí pojmu "být hodný" i různými rasistickými mýty ohledně muslimů.

Největší problém spočívá v tom, že islamofobii rozumíme velmi málo, soudí analytička. Vysvětluje, že namísto zaměřování se na příkoří, které zažívají britští muslimové, se islamofobie obecně zlehčuje argumentem, že rasismus přece neznamená vystupovat proti souboru myšlenek.

Právo na kritizování myšlenek Elahiová připouští a zdůrazňuje, takové debata probíhá nejen vně, ale i uvnitř muslimských komunit. "To se však velmi liší od charakteristiky muslimů, která odmítá lidskou možnost určit si vlastní identitu," zdůrazňuje analytička. Doplňuje, že základem práva na nediskriminační zacházení je naopak premisa, že s lidé by se měli posuzovat podle individuálních vlastností, nikoliv podle kategorií, do nichž zdánlivě zapadají.

Dalším problémem je pak vnímání muslimské komunity jako čehosi homogenního, stojícího mimo a odmítajícího vše britské, míní expertka. Konstatuje, že 20 let poté, co think tank Runnymede publikoval přelomovou zprávu o islamofobii ve Velké Británii, jeho nová zpráva chce tuto debatu posunout tím, že jasně označí islamofobii nikoliv jako otázku kulturní, ale jako protimuslimský rasismus.

Muslimové jsou běžní lidé

"Upozorňujeme na popírání důstojnosti, práv a svobod napříč spektrem politických, ekonomických, společenských a kulturních institucí," pokračuje Elahiová. Uvádí, že zpráva zkoumá a mapuje dopady islamofobie na jedince i komunity v četných oblastech, jakými jsou zaměstnanost, zdraví, prevence, zločinnost a integrace, přičemž pozornost se obrací zpět na jednotlivé osoby.

Zpráva přináší 10 konkrétních doporučení toho, co by vláda, média, občanská společnost, místní úřady a společnost celkově měly učinit pro potírání islamofobie, poukazuje analytička. Její think tank ovšem zároveň zdůrazňuje, že jde o debatu o lidech, jelikož táhlá démonizace muslimských komunit se promítá do každodenní zkušenosti jedinců.

Ty se podle Elahiové projevují se například v žádostech o práci, kdy jsou životopisy muslimů vyřazovány na základě předpokladu, že nezapadnou do kolektivu, při návštěvě lékařů, kdy zdravotní personál činí závěry kvůli životnímu stylu muslimů a jejich konzervativního fungování rodiny, nebo při cestování veřejnou dopravou, kdy lidé nechtějí vedle muslimů sedět, případně je verbálně a fyzicky napadají, protože jako muslimové vypadají. Vysokoškolští studenti se zase bojí, že budou vnímáni jako teroristé, pokud se nevhodně vyjádří v debatě o blízkovýchodní politice, poukazuje analytička s tím, že každý muslim může vyjmenovat případy islamofobie, která postihla jeho či někoho, koho zná.

Za velmi znepokojivý incident označuje odbornice případ ani ne dvanáctileté žákyně, kterou po cestě do školy udeřil do tváře muž vykřikující islamofobní hesla. "Vagón plný dospělých přihlížel. Pro jedenáctiletou je obtížné pochopit, proč se jí to stalo," píše Elahiová. Dodává, že pokud si takové dítě uvědomí, že islamofobie je forma rasismu, bude lépe připraveno čelit předsudkům a diskriminaci.

"Neměli bychom přisuzovat kolektivní odpovědnost za zločiny na bázi společné skupinové identity," apeluje analytička. Zároveň soudí, že je třeba přestat ukazovat kvality jednotlivých muslimů, kteří podávají dobré sportovní výkony, dobře vaří či štědře přispívají na charitu. Britští muslimové totiž nejsou výjimeční v dobrém i špatném smyslu, ale jsou zkrátka lidé, uzavírá Elahiová.

Vstupte do diskuze (33)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou Češi vůbec šťastní? Ze zahraničí přišla odpověď

24.06.2018 07:35 Oslo - Máme žebříčky, které ukazují, jak je na tom která země co se týče vzdělávání, ekonomiky,…

EU musí jednat a vyloučit Maďarsko. Na adresu Orbána se valí tvrdá slova

24.06.2018 06:13 Aktualizováno NÁZOR - Kriminalizace pomoci uprchlíkům je známkou rostoucího autoritářství maďarského premiéra…

V Bruselu startuje podivný "minisummit" a atmosféra houstne. Jak dopadne…

24.06.2018 05:52 Brusel - Složitá diskuse dnes čeká prezidenty a premiéry více než poloviny zemí EU na "minisummitu"…

OBRAZEM: Chceme nové hlasování o brexitu, požadovaly v Londýně…

23.06.2018 23:40 Londýn - V Londýně demonstrovaly za to, aby bylo vyhlášeno nové referendum ohledně odchodu Anglie z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama