Kontroverzní Orbánům zákon slaví úspěch, přibylo milion nových Maďarů

Budapešť - Maďarsko od počátku roku 2011 umožňuje získat občanství všem, kteří doloží přímé maďarské předky a alespoň základní znalost maďarštiny. V Maďarsku přitom nemusí mít trvalé bydliště. Občanství už takto obdrželo milion lidí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Maďarsko

Maďarské občanství na základě kontroverzního zákona, který prosadil premiér Viktor Orbán, získali většinou obyvatelé zemí sousedících s Maďarskem - Slovenska, Srbska, Rumunska či Ukrajiny, informovala s odvoláním na vládu agentura AFP.

"Zaznamenali jsme milióntou přísahu nového maďarského občana," uvedl ve středu vicepremiér Zsolt Semjén. Podle něj získali zhruba 870.000 pasů Maďaři žijící ve střední Evropě a 132.000 Maďaři žijící v dalších zemích po celém světě.

Na čas zákon vedl ke zvýšení napětí ve vztazích Maďarska se sousedními státy. Například Bratislava reagovala normou, podle které občané Slovenska přijetím občanství cizí země ztrácejí to slovenské.

Kritici premiéra Orbána obviňují z toho, že maďarské občanství uděluje ve snaze získat na svou stranu další věrné voliče. V roce 2014 skutečně většina Maďarů žijících v zahraničí podpořila ve volbách jeho stranu Fidesz.

Statisíce etnických Maďarů se ocitly mimo území moderního Maďarska poté, co v důsledku první světové války a následné trianonské mírové smlouvy země přišla o část území.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Je islamizace Evropy reálná? Statistika jasně ukázala, čeho se máme bát

21.07.2018 07:00 Téma islámu a přistěhovalectví rezonoval snad během veškerých evropských voleb. Ve Francii se…

Britská muzea chtějí nafukovací karikaturu Trumpa

21.07.2018 06:35 Londýn - Karikaturu amerického prezidenta Donalda Trumpa v podobě balonu znázorňujícího šéfa Bílého…

Noční vlci dojezdili. Slovensko se otřáslo v základech, tanky kosí…

20.07.2018 22:18 Aktualizováno Bratislava - Ještě ve čtvrtek se zdálo, že základna ruských motorkářů, kteří si říkají Noční vlci,…

Útok v Německu: Muž v autobuse pobodal 12 lidí. Bylo to krveprolití,…

20.07.2018 21:29 Aktualizováno Lübeck - V severoněmeckém Lübecku zaútočil muž na cestující v autobuse. Nejméně 12 jich zranil.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama