Za terorismus si můžou Němci sami? Hlídejte si své mešity, varuje arabský ministr

Berlín/Abú Zabí - Šejk Nahjan Mubarak al Nahjan, ministr pro toleranci ve Spojených arabských emirátech, se domnívá, že německá vláda zanedbává svou povinnost hlídat mešity. Nesledované okolí a příliš velká liberálnost vede k tomu, že v okolí svatostánků se radikalizují mladí, kteří pak páchají islámské teroristické útoky.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Terorismus, ilustrační foto

"Nemůžete nechat mešity otevřené a dovolit každému, aby tam chodil a kázal, jak je mu libo. Každý kazatel musí mít licenci," vysvětlil ministr, jak to chodí ve Spojených arabských emirátech. Připomněl, že je to problém týkající se Francie, Německa i Velké Británie. nejen mladá jsou pak zradikalizovaní kvůli tomu, že vláda dostatečně nekontroluje a nereguluje chod mešit.

"Moje země (Spojené arabské emiráty) několikrát nabídla pomoc, nabízeli jsme vám tréninkové programy pro kazatele, ale Evropská unie to ani jednou nepřijala," stěžoval si šejk Nahjan Mubarak al Nahjan. V autoritářským státě SAE jsou mešity silně kontrolovány i regulovány. Velkou moc v rukou má i tajná policie, která dokáže zabránit teroristickým útokům, myslí si ministr.

"Také se domníváme, že je potřeba změnit Evropskou unii," řekl šejk Nahjan Mubarak al Nahjan. Podle něj je velkorysé gesto, že evropské státy dovolují "těmto lidem", aby si založili vlastní mešity a pokračovali ve své víře, ale je nesmírně důležité, aby byli kazatelé vytrénovaní a licencovaní, jedině tak se předejde tomu, aby v mešitách zněly extrémistické nauky.

"Vždyť ani křesťanská církev nedovoluje, aby kdokoliv se jen tak zvedl a kázal v kostele. I kněží musí být vysvěcení," řekl emirátský ministr. V Německu stát nijak nezasahuje do toho, kdo se stane islámským kazatelem, ani mešity nepotřebují k provozu licenci a povolení. Přesto jsou desítky islámských svatostánků pod neustálým dohledem tajné policie, která sleduje podezřelé z přípravy teroristických útoků.

K uzavření berlínské mešity na severu města došlo poté, co přívrženec Islámského státu vjel s dodávkou do davu lidí navštěvující adventní trhy před loňskými Vánocemi. Útočník měl být pravidelným návštěvníkem mešity. V minulém roce policie také zatkla muže jménem Abu Walaa, ten měl být údajně velvyslance Islámského státu a pravidelně kázal v mešitě v Hildesheimu.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O stárnoucího Zemana nikdo nestojí? Západ z nás vystřízlivěl. Expert ostře…

19.06.2018 22:11 Aktualizováno ROZHOVOR – Brusel v poslední době vyslal celou řadu signálů, že změní svou dosavadní vstřícnou…

Německem otřásla další brutální vražda. Šestnáctileté dívce někdo…

19.06.2018 22:10 Aktualizováno Berlín - Německo se ještě neoklepalo z brutálního znásilnění a vraždy nezletilé Susanny a ubodání…

Steinmeier varoval před nenapravitelným poškozením vztahů mezi USA a…

19.06.2018 21:56 Los Angeles - Před nenapravitelným poškozením vztahů mezi Evropou a Spojenými státy dnes varoval…

V Berlíně soudí Syřana, který napadl mladíka s jarmulkou. Útok vyvolal…

19.06.2018 21:04 Aktualizováno Berlín - V Berlíně začal soud s 19letým Syřanem, který v dubnu v městské části Prenzlauer Berg…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama