Německý prezident hasí krizi. Rozhádaným stranám poslal jasný vzkaz

Berlín - Německý prezident Frank-Walter Steinmeier očekává od politických stran připravenost k rozhovorům, aby v dohledné době mohla vzniknout nová vláda. V dnešním projevu dal jasně najevo, že se pokusí zabránit předčasným volbám.

Přidejte svůj názor

Frank-Walter Steinmeier, německý prezident

Dosavadní rozhovory o vládě ukončila v noci na dnešek FDP, podle níž jí ostatní strany nevyšly dostatečně vstříc. Politici CDU i Zelených krok svobodných demokratů kritizovali.

"Stojíme před situací, která ještě v dějinách spolkové republiky, tedy za téměř 70 let, nenastala," uvedl Steinmeier v narážce na to, že nyní není vůbec zřejmé, jaká vláda by mohla vzniknout. Sociální demokraté (SPD) totiž odmítají znovu vstoupit do velké koalice s CDU/CSU a žádná jiná realistická většinová možnost po krachu vyjednávání CDU/CSU, FDP a Zelených neexistuje.

"Strany se ve volbách 24. září ucházely o odpovědnost za Německo. Odpovědnost, kterou také podle představ ústavy není možné jednoduše přenést zpět na voliče. Tato odpovědnost daleko překračuje vlastní zájmy," řekl německý prezident, podle něhož by všichni zúčastnění měli znovu zvážit svůj postoj.

"Všechny politické strany zvolené do Spolkového sněmu jsou zavázány společnému blahu, slouží naší zemi," podotkl dále Steinmeier, který povede v příštích dnech rozhovory s vedením CDU/CSU, FDP a Zelených, ale i se stranami, u nichž není podíl na vládě kvůli programovým rozdílům vyloučen. Na mysli tím měl zřejmě především sociální demokracii.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Je islamizace Evropy reálná? Statistika jasně ukázala, čeho se máme bát

21.07.2018 07:00 Téma islámu a přistěhovalectví rezonoval snad během veškerých evropských voleb. Ve Francii se…

Britská muzea chtějí nafukovací karikaturu Trumpa

21.07.2018 06:35 Londýn - Karikaturu amerického prezidenta Donalda Trumpa v podobě balonu znázorňujícího šéfa Bílého…

Noční vlci dojezdili. Slovensko se otřáslo v základech, tanky kosí…

20.07.2018 22:18 Aktualizováno Bratislava - Ještě ve čtvrtek se zdálo, že základna ruských motorkářů, kteří si říkají Noční vlci,…

Útok v Německu: Muž v autobuse pobodal 12 lidí. Bylo to krveprolití,…

20.07.2018 21:29 Aktualizováno Lübeck - V severoněmeckém Lübecku zaútočil muž na cestující v autobuse. Nejméně 12 jich zranil.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama