Španělsko doufá, že našlo cestu z krize. Katalánsku je připraveno dát větší autonomii

Barcelona/Madrid - Předčasné volby konečně vyřeší krizi, myslel si španělský premiér Mariano Rajoy. Jenže průzkumy nejsou příliš příznivé, i v novém katalánském parlamentu by měli separatisté většinu. Jak tedy dále? Centrální vláda konečně ustupuje a nabízí regionu větší samostatnost.

Přidejte svůj názor

Katalánsko, ilustrační foto

Největší změnou by tak bylo, že Katalánsko si bude moci samo vybírat a spravovat daně. Autonomie by se podobala té, kterou mají teď v Baskicku. Španělská vláda doufá, že tímhle krokem konečně vyřeší krizi, která rozdělila království poté, co proběhlo nezákonné referendum o nezávislosti.

Podle nejmenovaného poslance v Madridu je vládní strana stále proti tomu, aby v Katalánsku i po volbách proběhlo nové referendum. Jenže zapeklitá situace už nenabízí mnoho řešení a obě strany tak musí ustoupit. Španělským parlamentem tak zní podporovaný názor, že Katalánsku by mohla být přislíbená větší nezávislost, čímž by se mohly uklidnit snahy o odtržení.

"Jestliže si to Katalánci budou přát, pak jsme otevření k jednání. V Baskicku funguje systém, kdy si region sám vybírá a spravuje daně, na schůzích s centrální vládou se pak ujedná, kolik kdo přispěje na státní bezpečnost a zahraniční mise. Jednání se konají jednou za pět let a může to tak fungovat i v Katalánsku," řekl listu Guardian nejmenovaný zdroj.

Podobnou dohodu nabízel už Madridu v roce 2012 tehdejší katalánský prezident Artur Mas, Španělsko ji však odmítlo. Království se tehdy teprve dostávalo s finanční krize a nechtělo přijít o zdroj příjmů z Katalánska, nyní však centrální vláda sama přichází s tou samou nabídkou. Nové dohodě by však musela předcházet změna ústavy.

Po nezdařilém vyhlášení nezávislosti byl katalánský parlament rozpuštěn, na politické vůdce podporující separatismus byla uvalena vazba a kontrolu nad regionem převzal samotný premiér Rajoy, který vyhlásil nové volby. Po nedávných průzkumech se však ukazuje, že separatisté budou mít stále silnou podporu, Madrid se proto už nechce spoléhat na volby a radši hledá zcela nové řešení.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou Češi vůbec šťastní? Ze zahraničí přišla odpověď

24.06.2018 07:35 Oslo - Máme žebříčky, které ukazují, jak je na tom která země co se týče vzdělávání, ekonomiky,…

EU musí jednat a vyloučit Maďarsko. Na adresu Orbána se valí tvrdá slova

24.06.2018 06:13 Aktualizováno NÁZOR - Kriminalizace pomoci uprchlíkům je známkou rostoucího autoritářství maďarského premiéra…

V Bruselu startuje podivný "minisummit" a atmosféra houstne. Jak dopadne…

24.06.2018 05:52 Brusel - Složitá diskuse dnes čeká prezidenty a premiéry více než poloviny zemí EU na "minisummitu"…

OBRAZEM: Chceme nové hlasování o brexitu, požadovaly v Londýně…

23.06.2018 23:40 Londýn - V Londýně demonstrovaly za to, aby bylo vyhlášeno nové referendum ohledně odchodu Anglie z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama