Lidé v Barceloně protestují proti omezení autonomie

Barcelona - V centru Barcelony na náměstí před sídlem katalánské vlády se sešly stovky lidí. Demonstrovaly proti převzetí přímé správy Katalánska španělskou vládou.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Katalánsko, ilustrační foto

Lidé přinesli transparenty s nápisem Svobodu pro politické vězně, jimiž označují členy Madridem sesazené katalánské vlády, kteří jsou už téměř tři týdny ve vězení kvůli snahám o nezávislost.

Akci svolalo sdružení katalánských úředníků, kteří od konce října spadají pod přímou správu španělské vlády. Mnozí přinesli transparenty s velkým přeškrtnutým číslem 155 s odkazem na článek ústavy, který umožňuje Madrid dočasně omezit autonomii španělského regionu, pokud je tam porušována ústava.

Madrid ústavní článek 155 využil poté, co katalánský parlament schválil rezoluci o nezávislosti. Španělská vláda pak regionální parlament rozpustila, sesadila tamní vládu a vyhlásila regionální volby na prosinec.

Zaměstnanci katalánských úřadů na dnešní demonstraci také přečetli manifest, v němž vyzvali k obraně katalánských institucí a k propuštění politických vězňů. Už více než měsíc jsou ve vazební věznici dva separatističtí lídři a od začátku tohoto měsíce je za mřížemi také osm katalánských exministrů, které španělská prokuratura viní ze vzpoury. Za tento trestný čin jim hrozí až 25 let vězení.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O stárnoucího Zemana nikdo nestojí? Západ z nás vystřízlivěl. Expert ostře…

19.06.2018 22:11 Aktualizováno ROZHOVOR – Brusel v poslední době vyslal celou řadu signálů, že změní svou dosavadní vstřícnou…

Německem otřásla další brutální vražda. Šestnáctileté dívce někdo…

19.06.2018 22:10 Aktualizováno Berlín - Německo se ještě neoklepalo z brutálního znásilnění a vraždy nezletilé Susanny a ubodání…

Steinmeier varoval před nenapravitelným poškozením vztahů mezi USA a…

19.06.2018 21:56 Los Angeles - Před nenapravitelným poškozením vztahů mezi Evropou a Spojenými státy dnes varoval…

V Berlíně soudí Syřana, který napadl mladíka s jarmulkou. Útok vyvolal…

19.06.2018 21:04 Aktualizováno Berlín - V Berlíně začal soud s 19letým Syřanem, který v dubnu v městské části Prenzlauer Berg…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama