Fico kritizoval země EU, vadí mu rozhodování o sídle agentur EU

Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico kritizoval velké země Evropské unie. Vadí mu jejich přístup při rozhodování o přemístění dvou unijních agentur kvůli brexitu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Rober Fico, slovenský premiér

O sídlo Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) se neúspěšně ucházela Bratislava, Praha zase neuspěla v klání o Evropský orgán pro bankovnictví (EBA). Obě instituce se po odchodu Británie z evropského bloku přestěhují do západních zemí EU. Česko i Slovensko přitom spoléhaly na princip zeměpisné vyváženosti, podle něhož měla být alespoň jedna z agentur umístěna mimo západní část EU.

"Byla jasně nastavena kritéria, jak se budou přemísťovat agentury z Británie do Evropy. Tato kritéria byla absolutně ignorována. Velcí hráči si udělali s malými hráči, co chtěli. Je to zcela jasné, jsou to věci, které budou nadále rozdělovat Evropskou unii," řekl Fico.

Podle slovenského premiéra se podobný přístup týká i záměru rozšířit přepravní kapacity plynovodu Nord Stream, který přivádí plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa.

"Hráči, kteří ho chtějí, nehledí na nic. Je jim naprosto jedno, jaká jsou kritéria. Mají svůj strategický cíl a nehledí na to, zda Slovensko nebo jiná země budou tímto projektem postiženy," řekl Fico.

Vyzval také EU k obezřetnosti při stanovování cílů v ekologii. "Vyvíjení nepřiměřeného tlaku na snižování emisí v ocelářském a automobilovém průmyslu příliš rychlou cestou nás konfrontuje s poklesem přidané hodnoty, s čímž nemůžeme souhlasit," řekl dnes Fico na konferenci o moderních trendech v evropské energetice.

Slovensko má podle Fica v unii sedmou nejvyšší energetickou náročnost, což souvisí se strukturou průmyslu.

"Dnes se Evropská unie postavila do role jakéhosi energetického lídra. Současně chceme být lídry v oblasti ochrany životního prostředí. Někdy se mi zdá, že všechny tyto cíle se nedají sloučit. Doba ukáže, zda jsme inspirativní, nebo zda děláme věci, které nás v dlouhodobém horizontu poškodí," uvedl Fico.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron čelí obřímu skandálu, jeho poradce Benalla byl obviněn kvůli zbití…

22.07.2018 22:03 Paříž - Alexander Benallu, bezpečnostního referenta prezidenta Emmanuela Macrona, byl obviněn z…

Švédsko dál bojuje s desítkami lesních požárů, evropské státy přispěchaly…

22.07.2018 21:57 Stockholm - Švédsko, které se potýká se extrémními suchy a rekordně vysokými teplotami, nadále…

25 tisíc lidí v Mnichově protestovalo proti migrační politice CSU

22.07.2018 20:11 Mnichov (Německo) - Asi 25 tisíc lidí demonstrovalo dnes v Mnichově proti restriktivní migrační…

Při hromadné nehodě deseti aut na německé dálnici zemřeli čtyři lidé

22.07.2018 12:43 Heilbronn (Německo) - Při nehodě deseti aut na německé dálnici 81 na severovýchodě Bádenska…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama