Prokletá a oslabená: Je to tohle začátek konce Merkelové?

Berlín - Německo bez vlády je zkrátka nepředstavitelné. Zatímco ve stejně fašistické Itálii se od konce války vystřídalo 65 vlád, Německo si užívalo relativní stability a země zažila jen osm kancléřů. To se teď však může změnit. Obvykle trvá čtyři až šest týdnů, než hovory skončí a sestaví se nová vláda, tentokrát je však všechno jinak.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)

V uplynulých dekádách si užívalo Německo stability taky díky tomu, že politické scéně dominovaly tři strany - konzervativní CDU v unii s CSU, středolevicová SPD (demokraté) a nesmírně flexibilní FDP (svobodní), kteří se na spektru dokázali pohybovat podle potřeby.

Jenže právě svobodní nyní odstartovali krizi, když se rozhodli opustit snahy o vytvoření koalice a ponechali tak kancléřku Angelu Merkelovou nejasnému osudu. "Je lepší nevládnout vůbec, než vládnout špatně," argumentoval lídr svobodných Christian Lindner. Jinými slovy dal sbohem Merkelové.

Kdyby se tahle situace odehrávala v jiných dobách, možná by se až tak moc nedělo. Jenže nyní je SPD, druhá největší strana v Německu, pomalu zleva požírána progresivnější Levici. Zprava útočí na Merkelovou zejména Alternativa pro Německo, která si celou kampaň postavila proti osobě kancléřky a její politice otevřených hranic.

Pryč jsou časy, kdy se hlavní strany mohly spolehnout, že společně vytvoří koalici. Po nedávných volbách se musela kancléřka spolehnout hned na dva potenciální partnery, protože historické minimum v získaných volbách jí nestačí k tomu, aby si jen s jedním partnerem zajistila parlamentní většinu.

Veškeré naděje skončily teď v neděli, když koaliční jednání se rozpadla a je tak více než zřetelné, že Angela Merkelová tentokrát selhala. Ať už za to může uprchlická politika nebo ignorování problémů chudých, jisté je, že začíná soumrak nad současnou vládnoucí silou.

Berlíňané se domnívají, že by měly přijít nové volby v březnu nebo dubnu, jenže politologové varují, že to situaci nevyřeší. Naopak vznikne ještě chaos a fragmentovanost a možná na vytvoření koalice nebudou stačit jen tři strany. Merkelová tak teď zažívá porážku, v německé politice vždy platilo, že vítěz si vždy připíše úspěchy koaliční vlády. Jenže teď se ukazuje, že kromě úspěchů bude muset nést i břemeno porážky všech.

Navíc není ani jasné, kdo další by šel s Angelou Merkelovou do jednání. V Bundestagu se teď roznáší zpráva o "prokletí Merkelové". Znamená to, že kdo spolupracuje s Merkelovou, čeká ho pravděpodobný pád. Potvrdila to FDP, která bývala koaličním partnerem CDU/CSU, ale ve volbách v roce 2013 se nedostala ani do parlamentu. Potvrdila to i SPD, předchozí koaliční partner Merkelové. Strana však letos skončila s velmi špatným výsledkem a radši se zotavuje v opozici.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jednání s Trumpem bylo úspěšné a užitečné, pochvaloval si Putin. Mluvilo…

16.07.2018 19:01 Helsinky - Na rusko-americkém summitu, který se dnes konal v Helsinkách, panovala otevřená a…

Francouzští fotbalisté dostanou za titul mistrů světa Řád čestné legie

16.07.2018 18:21 Paříž - Francouzští fotbaloví reprezentanti, kteří v neděli vyhráli mistrovství světa v Rusku,…

Seehofer je kverulant? Většina Němců chce jeho odchod, fandí mu příznivci…

16.07.2018 16:56 Berlín - Výsledky průzkumu společnosti Forsa pro zpravodajskou televizi n-tv nevyznívají příliš…

Summit USA-Rusko: Trump a Putin dvě hodiny jednali za zavřenými dveřmi

16.07.2018 16:32 Aktualizováno Helsinky - V prezidentském paláci v Helsinkách proběhlo jednání prezidentů Ruska a USA Vladimira…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama