Zraněná Merkelová hledá nové koaliční partnery, nikdo se s ní ale nechce bavit

Berlín - Kancléřka Angela Merkelová dostala už jednu ránu ve volbách kvůli nízkému výsledku, nyní ji další ránu zasadili svobodní, když vzdali pokusy o vytvoření koalice. Předčasné volby odmítá německý prezident Frank-Walter Steinmeier, politička se tak dívá po možnosti, zda nenajde nového partnera.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Angela Merkelová, německá kancléřka

Problém je, že Bundestag zůstal po volbách nesmírně roztříštěný. Do parlamentu se dostalo hodně stran, které se nemohou shodnout s ostatními na klíčových tématech, a ještě více neshod mají s konzervativní unií CDU a CSU. Nikdo, zdá se, nehodlá ustupovat v otázkách migrace, evropských reforem ani klimatických změn.

O Merkelové, která vládne Německu už tři volební období a nyní se chystala na svůj čtvrtý trumf, se nyní hovoří jako o ošklivém káčátku, které je už dávno za politickým zenitem. "Ještě před dvěma lety se zdála být Merkelové neporazitelná," píše tisk v Německu. Jenže to už je dávno pryč. Kdyby CDU měla silného protikandidáta, Merkelová by byla už sesazená.

Deník Bild, který je jindy spíše podporovatelem Merkelové, se do kancléřky v posledních letech opřel hlavně kvůli uprchlíkům, nově jí taky vytýká, že odmítá vidět chyby a neudělala vůbec nic pro to, aby převzala zodpovědnost za prohru strany ve volbách v Dolním Sasku. "Německo zažívá podivný fenomén," napsal v komentáři zpravodajská deník Spiegel. Na koalici se pokoušely domluvit strany, které o ni vlastně ani nestály, není proto divu, že jednání nevyšla.

Mnoho politiků je přesvědčeno, že CSU potřebuje hlavně změnu. "Z rakouských voleb bychom si měli vzít ponaučení, jakým směrem by se politika měla ubírat, pokud chceme zůstat úspěšní," tvrdí člen CSU Alexander Dobrindt. Poukazuje hlavně na vítězství lidovců v čele s Christianem Kurzem, který svým neoblomným antimigračním postojem sebral spoustu voličů pravici.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Londýn si krutě vystřelil ze Zemana. Pověsil obří rudé trenky

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Londýn/Praha - Obří rudé trenýrky odkazující na politický happening skupiny Ztohoven na Pražském…

Sicílie na nohou. Někdo tam masově vraždí uprchlíky

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Řím - Sicilská prokuratura začala vyšetřovat nedávnou smrt čtyř migrantů ve vodách blízko italského…

Ovládnou Evropu muslimové? Vědci zjistili, jestli je čeho se bát

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Téma islámu a přistěhovalectví rezonoval snad během veškerých evropských voleb. Ve Francii se…

Vlak srazil v Řecku tři migranty, dva zemřeli

21.07.2018 22:26 Atény - V severovýchodním Řecku blízko hranice s Tureckem přišli dva migranti o život poté, co je…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama