Uprchlíci? EU jich musí přijmout dalšího půl milionu, říká bývalý britský ministr

Brusel - Evropská unie musí být dotlačena k tomu, aby přijala v příštích pěti letech 540 tisíc uprchlíků se zemí Blízkého východu a Afriky. To si myslí bývalý britský ministr školství David Miliband, který se dnes věnuje charitativním činnostem. Řekl to pro server EUobserver.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Tábor

Podle Milibanda má Evropská unie dvě možnosti - buď bude přijímat nelegální uprchlíky, nebo vytvoří co největší úsilí k vytvoření způsobu, podle kterého by se mohli uprchlíci přijímat v souladu se zákony.

"Jde o to, že podstatná část uprchlíků žije dosud v chudých zemích, ne v Evropě," řekl a jako příklad uvedl státy jako Uganda, Pákistán, Libanon, Etiopie, Keňa nebo Jordánsko.

Jeho navrhovaná čísla však výrazně převýšila představy Unie. Evropský parlament navrhl přijetí 250 tisíc uprchlíků. Rovněž probíhají diskuze mezi institucemi EU o vytvoření trvalejšího plánu na usazování uprchlíků.

S ohledem na pohled některých zemí EU na přijímání běženců však není vůbec jisté, zda se tyto plány povedou prosadit. Podobné úsilí evropských představitelů znamenalo vzestup krajní pravice v několika státech.

Miliband je v současnosti předsedou Mezinárodního záchranného výboru, což je humanitární organizace se sídlem v New Yorku. Sám její předseda se ke kontaktu s ní dostal poté, co v roce 2013 odešel z britské politiky.

Jako ministr školství ve vládě Tonyho Blaira hlasoval v roce 2003 pro to, aby Británie vstoupila do války v Iráku. Kvůli tomuto konfliktu podle mnohých vznikla organizace Islámský stát, jež následně prováděla teroristické útoky např. v Bruselu, Berlíně, Londýně nebo Paříži.

Dnes cítí své rozhodnutí podpořit válku v Iráku jako "největší chybu tehdejší vlády" kvůli nedostatku informací o zbraních hromadného ničení.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jednání s Trumpem bylo úspěšné a užitečné, pochvaloval si Putin. Mluvilo…

16.07.2018 19:01 Helsinky - Na rusko-americkém summitu, který se dnes konal v Helsinkách, panovala otevřená a…

Francouzští fotbalisté dostanou za titul mistrů světa Řád čestné legie

16.07.2018 18:21 Paříž - Francouzští fotbaloví reprezentanti, kteří v neděli vyhráli mistrovství světa v Rusku,…

Seehofer je kverulant? Většina Němců chce jeho odchod, fandí mu příznivci…

16.07.2018 16:56 Berlín - Výsledky průzkumu společnosti Forsa pro zpravodajskou televizi n-tv nevyznívají příliš…

Summit USA-Rusko: Trump a Putin dvě hodiny jednali za zavřenými dveřmi

16.07.2018 16:32 Aktualizováno Helsinky - V prezidentském paláci v Helsinkách proběhlo jednání prezidentů Ruska a USA Vladimira…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama