Německá SPD otočila, opět se rýsuje velká koalice s Merkelovou

Berlín - Německá sociální demokracie (SPD) je připravena jednat o řešení vládní krize, uvedla strana v noci na dnešek po mnohahodinových diskuzích. Pokračování velké koalice s CDU/CSU tak již není zcela vyloučeno. Kancléřka Angela Merkelová by ale v takovém případě musela přistoupit na mnoho ústupků.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Martin Schulz, předseda německé SPD

"SPD je pevně přesvědčena, že je potřeba mluvit. SPD se nebude bránit rozhovorům," uvedl generální tajemník strany Hubertus Heil. "SPD se nemůže chovat jako umíněné dítě," podotkl zase sociálnědemokratický ministr spravedlnosti Heiko Maas. Strana na večerním a nočním jednání vyhodnocovala schůzku svého šéfa Martina Schulze s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem.

Právě ten podle webu deníku Bild zve Merkelovou, Schulze i šéfa CSU Horsta Seehofera ke společnému jednání začátkem příštího týdne. O schůzce informuje i server Spiegel Online, i když tvrdí, že se uskuteční až ve čtvrtek.

Steinmeier, který bude v příštím týdnu jednat i se šéfy poslaneckých frakcí, se jasně postavil proti předčasným volbám, které se po krachu rozhovorů o vládě mezi CDU/CSU, FDP a Zelenými zdály velmi pravděpodobné. Důrazně vyzval všechny strany k jednání s tím, že není možné jen tak vracet odpovědnost do rukou voličů.

"SPD si je velmi dobře vědoma své zodpovědnosti za Německo, ale zvláště za Evropu," uvedl na odpolední tiskové konferenci v Berlíně šéf sociálních demokratů Martin Schulz, na něhož se v těchto dnech obrací řada evropských kolegů znepokojených situací v Německu, kde v noci na pondělí zkrachovala dosavadní jednání o vládě mezi CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými.

Schulz situaci považuje za složitou, není podle něj ale státní krizí. Jeho strana samozřejmě přijme nabídku prezidenta Steinmeiera k dalším rozhovorům. První schůzka Merkelové, Schulze a šéfa CSU Horsta Seehofera u hlavy státu se uskuteční příští týden. Sociální demokracie k rozhovorům podle Schulze přistupuje tak, že je jejich výsledek otevřený. Každý další krok při nich chce projednat ve vedení strany i poslanecké frakce. Pokud by se nakonec SPD rozhodla vyjednávat přímo o své účasti ve vládě, museli by to v hlasování schválit straníci.

Zatímco ještě v pondělí Schulz prohlásil, že sociální demokraté nejsou k dispozici pro vstup do velké koalice, už ve středu hovořil o tom, že si strana je zcela vědoma své zodpovědnosti v momentálně těžké situaci.

Pokud by nakonec skutečně došlo na rozhovory s CDU/CSU o vládě, bude SPD podle pozorovatelů chtít široké programové ústupky. Pokračování velké koalice si zatím sociální demokraté nepřáli z obavy, že by vedla k jejich dalšímu oslabování, a naopak posilování okrajových stran jako je protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD). Změnu odmítavého postoje, který strana zaujala hned v den voleb po svém nejhorším výsledku v dějinách spolkové republiky, by ale předtím podle místopředsedy SPD Ralfa Stegnera museli schválit straníci.

Pokračování velké koalice mají nyní za pravděpodobné Zelení, případnou menšinovou vládu CDU/CSU a své strany považují stejně jako Merkelová za těžko představitelnou. Ve spolkové republice ještě nikdy na celostátní úrovni menšinová vláda nevznikla.

Vedle nové vlády se v příštích týdnech budou řešit i personální otázky. Týká se to především CSU, kde by o budoucnosti oslabeného šéfa strany a bavorského premiéra Horsta Seehofera mělo být rozhodnuto začátkem prosince, a sociálních demokratů, kde nemá Schulz právě nejsilnější postavení.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dětské sňatky? Švédsko řeší obří problém, který přinesli přistěhovalci

23.07.2018 11:23 Aktualizováno Stockholm - S rostoucí úrovní přistěhovalců, kteří se za účelem azylu stěhují do Evropské Unie,…

Brexitové hodiny tikají. Babiš se tento týden setká s Mayovou, píšou…

23.07.2018 10:39 Londýn/Praha - Podle informací listu The Guardian se britská premiérka Theresa Mayová tento týden…

Brutální útok v Berlíně: Neznámý pachatel zapálil na nádraží dva bezdomovce

23.07.2018 09:23 Berlín - Na nádraží městské dráhy v Berlíně zatím neznámý pachatel polil dva bezdomovce hořlavou…

Macron čelí obřímu skandálu, jeho poradce Benalla byl obviněn kvůli zbití…

22.07.2018 22:03 Paříž - Alexander Benallu, bezpečnostního referenta prezidenta Emmanuela Macrona, byl obviněn z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama