Politická krize v Německu: Co teď čeká Angelu Merkelovou?

Berlín - Kancléřka Angela Merkelová má v nabídce několik nepříliš lákavých nabídek, se kterými by mohla vyřešit současnou politickou krizi. Ta je jedna z nejhorších, které musela kancléřka během své 12leté vlády řešit.

Přidejte svůj názor

Martin Schulz

Možností je pro Angelu Merkelovou zformovat menšinovou vládu. To by ovšem bylo premiérou pro novodobé Německo, protože takový precedent si země nepamatuje. Těžko proto odhalovat, zda taková vláda bude životaschopná. Pro kancléřku by to znamenalo následující čtyři roky více práce, protože pro každý svůj záměr bude muset naleznout podporu v opozici.

Samotná Merkelová je však známá tím, že tahle možnost jí není příliš po chuti. Sama prohlásila, že plánuje pro Německo jen a pouze stabilní vládu, čímž de facto řekla, že menšinová možnost není pro ni. Země by tak mohla zamířit do nových voleb, ty však může svolat pouze prezident Frank-Walter Steinmeier. Ten, jak je známo, je však velkým odpůrcem dalšího hlasování.

"I nadále zůstává na politicích, aby vytvořili novou vládu. Jeden prostě nemůže zodpovědnost hodit zpátky na voliče," řekl Steinmeier. Sám navrhl, aby se nyní strany zklidnily, odpočinuly a pak se do jednání pustily znova s čerstvými nápady. Jenže pokud se strany ani poté nedohodnou, nebude mít prezident jinou možnost.

Volby však podle odborníků nejsou řešením. Za stávající situace budeme mít opět patovou situaci, kdy znovu zbývá jen možnost Velké koalice, tedy křesťanská unie CDU/CSU a SPD, nebo nyní nepovedené Jamajky. Nejčerstvější průzkumy totiž značí, že podpora stran se během těch dvou měsíců od voleb nijak výrazně nezměnila.

Bílým koněm a zachráncem samozřejmě nyní může být Martin Schulz a jeho strana SPD. Na ně je teď vyvíjen ze všech stran, aby znovu zvažoval vytvoření Velké koalice s Merkelovou, čímž by zachránil celou zapeklitou situaci, stabilizoval Německo a užíval si další čtyři roky ve vládě.

Jenže pro Martina Schulze i občanské dmeokraty je tohle spíše otázka přežití. Čtyři společné předešlé roky po boku Merkelové se straně nevyplatily, skončila s rekordně nízkou podporou a strana doufala v zotavení během doby, co bude v opozici. Pokud se teď obětují, budou sice vnímání kladně, nicméně za čtyři roky může být situace opět krizová a jim klesnou ještě více volební preference.

Poslední možností je ovšem i to, že by se svobodní (strana FDP) nad Merkelovou slitovali a vrátili se opět do koaličních jednání. Tato možnost je nepravděpodobná, ale pro Angelu Merkelovou ta nejlepší, protože by si tak aspoň zachovala tvář. není však jisté, jak by se k tomu postavili ostatní strany.

Veškeré výtky totiž právě míří na svobodné, že oni můžou za současnou patovou situaci. Zatímco jednání drhla kvůli klíčovým tématům, jako je přijímání uprchlíků, sloučení rodin nebo deportace, svobodní po několika týdnech přestali věřit v budoucí fungování koalice a v neděli oznámili odstoupení.

Další potenciální partner, Zelení, pak neskrývali rozladí a obvinili svobodné s destabilizace. "Byli jsme blízko shodě... a zničehonic se FDP rozhodne odejít," stěžoval si předseda Zelených Cem Özdemir. Veřejnost však dlouho spekulovala o tom, že jestli někdo položí koalici, budou to právě Zelení. Strana totiž měla nejméně shodných bodů s potenciálními partnery.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron čelí obřímu skandálu, jeho poradce Benalla byl obviněn kvůli zbití…

22.07.2018 22:03 Paříž - Alexander Benallu, bezpečnostního referenta prezidenta Emmanuela Macrona, byl obviněn z…

Švédsko dál bojuje s desítkami lesních požárů, evropské státy přispěchaly…

22.07.2018 21:57 Stockholm - Švédsko, které se potýká se extrémními suchy a rekordně vysokými teplotami, nadále…

25 tisíc lidí v Mnichově protestovalo proti migrační politice CSU

22.07.2018 20:11 Mnichov (Německo) - Asi 25 tisíc lidí demonstrovalo dnes v Mnichově proti restriktivní migrační…

Při hromadné nehodě deseti aut na německé dálnici zemřeli čtyři lidé

22.07.2018 12:43 Heilbronn (Německo) - Při nehodě deseti aut na německé dálnici 81 na severovýchodě Bádenska…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama