Co se děje v Luhansku? Události naznačují, že Moskva podporuje snahu o puč

Kyjev/Moskva - Během posledních týdnů zažívá samozvaná Luhanská lidová republika na východu Ukrajiny pořádnou politickou turbulenci. Jeden skandál střídá druhý, a téměř všechny se točí kolem šéfa Igora Plotnickijho. Ten nyní tvrdí, že sesazený ministr vnitra Igor Kornet se pokouší o násilné převzetí moci.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Armáda, ilustrační foto.

Vše začalo 21. října, kdy Kornet v parlamentu přednášel report ohledně toho, jak se regionu daří bojovat se zločinností. To však mělo nečekaný následek - skupina kolem Plotnickijho naopak Korneta obvinila z toho, že nedělá řádně svoji práci. Kromě toho se na ministra vnitra snesla i kritika ohledně toho, že nezákonně okupuje vilu v Luhansku.

O dva týdny později vystoupil Kornet znovu, tentokrát s tím samým projevem. Dodal, že jeho práci znemožňují nejen pro-ukrajinští ideologové, ale i lidé, kteří si myslí, že Luhanská lidové republika má sloužit jejich vlastním cílům. Poukázala tím zejména na Plotnickijho, který si to nenechal líbit.

Ten 9. listopadu dorazil i se stráží, aby Korneta vyhodil z nelegálně obsazené budovy, přičemž ho pořádně zostudil. Také vyzval předchozího majitele, aby zkontroloval, zda něco nechybí. Avšak nedlouho poté se ukázalo, že ani Plotnickij není žádné neviňátko. Stejně nelegálním způsobem obsadila jeho ochranka sousední byty, aby mu mohla být nablízku.

Situace pak eskalovala rychle. V ten samý den Národní rada navrhla, aby byl Kornet vyhozen. Jenže o den později přišel ministr zahraničí, Ruslan Sorokovenko, s tím, že si Igor Plotnickij vymyslel a křivě svědčil ohledně pokusu o puč v roce 2016. Tehdy byl Gennady Tsypalkov a Vitaliy Kiselyov zatčení z toho důvodu, že se měli pokusit o převrat.

Tsypalkov nedlouho poté spáchal podle jedné verze sebevraždu, podle té druhé však byl umučen během výslechu. Sorokovenko tak Plotnickijho obvinil z toho, že manipulací důkazů se postaral o odstranění svých politických oponentů, přičemž jeden přišel o život a druhý o svobodu.

Jen před pár dny, 21. listopadu, zablokovali centrum Luhanska lidé v uniformách, kteří byli ozbrojeni automatizovanými zbraněmi a řídili ozbrojená auta. Seperatisté tvrdili, že je neznají. O pár hodin později vydalo ministerstvo vnitra oficiální prohlášení, že pod vedením Igora Korneta byli v republice objeveni agenti ukrajinské vlády, kteří se měli snažit rozvrátit republiku.

O den později došlo k masovému pozatýkání členů generální prokuratury, kteří měli být věrni Plotnickijmu. Ten sám odmítl některé lidi vydat a sám tvrdil, že se jedná o pokus o puč. Jenže trochu mu tíží fakt, že Kreml se ve sporu výrazně postavil na stranu Korneta. Zdá se, že Plotnickij nyní ztratil podporu Ruska.

Není tajemstvím, že Moskva je poslední dobou "unavená" z Plotnickijho a nejednou mu už doporučila, aby radši z funkce rezignoval. Jsou také zprávy, že aktivně podporuje soutěž o novou hlavu státu. Ruská média přinesla zprávy o tom, že v úřadu prokuratury byli zatčeni lidé obvinění z toho, že záměrně zničili přes 200 tun humanitární pomoci z Ruska. Dále se měli podílet na tom, aby aktivně lobbovali za zájmy "konkrétních" jednotlivců.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie povolila lodi s migranty vystoupit na Sicílii

16.07.2018 04:57 Řím - Itálie umožní 450 migrantům, zachráněných v sobotu ve Středozemním moři z rybářské lodi,…

Trump: EU je nepřítel USA. Rusko jen v některých ohledech

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Helsinky - Americký prezident Donald Trump se rok a půl po nástupu do funkce poprvé sejde se svým…

Rakousko bouchlo do stolu. Cizinci ho vysávají z peněz, utáhne kohoutky

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Vídeň - Počet dětí žijících v zahraničí, které mají v Rakousku nárok na přídavky, se za posledních…

Další odchod z EU? Nová země se bouří proti nadvládě byrokratů

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Stockholm - Krátce po skončení letních prázdnin proběhnou ve Švédsku volby, které mají taktéž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama