Poláci vyšli do ulic, bouří se proti sporné reformě soudů

Varšava - Poláci dnes vyšli do ulic. Ve stovce měst se dnes večer podle deníku Gazeta Wyborcza konají demonstrace proti kontroverzní soudní reformě, kterou kritici označují za pokus vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) o ovládnutí nezávislých soudů.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Desetitisíce Poláků demonstrovaly proti vládě (13.12.2016).

Hlavní demonstrace proti reformě se dnes koná před prezidentským palácem ve Varšavě. Manifestace se podle polských médií organizují i v jiných evropských metropolích, například v Londýně, Dublinu nebo Kodani.

Poslanci PiS dnes předběžně schválili dva návrhy zákonů, které prezidentovi a parlamentu dávají širší pravomoci při výběru vysoce postavených soudců. Polská opozice i Evropská komise tyto zákony považují za ohrožení právního stavu v Polsku.

Sporné normy se týkají nejvyššího soudu a soudcovské rady. Polský prezident Andrzej Duda, který je spojencem PiS, zákony nejprve po protestech a kritice Západu vetoval a později přišel s jejich úpravami. Na začátku listopadu poslanec a vyjednavač Stanislaw Piotrowicz oznámil, že Duda a PiS dospěli ke kompromisu.

Už v létě ale Evropská komise kvůli problematické reformě soudnictví zahájila s Polskem řízení pro porušení unijní legislativy, které může skončit žalobou u unijního soudu. Řízení se týká zákona o obecních soudech, který Duda jako jediný z trojice přijatých zákonů podepsal.

Euroskeptická vláda ve Varšavě tvrdí, že reforma soudnictví je potřebná, aby se zvýšila efektivita a aby se soudy vymanily ze zvyklostí komunistické éry.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ženě se udělalo zle a šla na toaletu. To, co následovalo poté, bylo noční…

16.07.2018 22:14 Aktualizováno Londýn - Jedenadvacetiletá Britka Beth Bamfordová se jedno ráno vzbudila s nevolností a bolestí…

Rusko se možná bude chtít stát mírotvůrcem, zní po summitu z Finska

16.07.2018 22:08 Helsinky - Finský ministr zahraničí Timo Soini se domnívá, že Rusko si po úspěšném uspořádání…

Francouzští fotbalisté dostanou za titul mistrů světa Řád čestné legie

16.07.2018 21:12 Aktualizováno Paříž - Francouzští fotbaloví reprezentanti, kteří v neděli vyhráli mistrovství světa v Rusku,…

Reakce na jednání Trump-Putin? Ukrajina řeší, že se nemluvilo o Krymu,…

16.07.2018 20:36 Helsinky – Dnešní sumit v Helsinkách, na kterém jednali americký prezident Donald Trump a jeho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama