Merkelová se má spojit se socialisty, zabrání tím vládní krizi, píše ruský deník

Moskva/Berlín - Podle ruského deníku Kommersant existuje možnost, jak zabránit velké vládní krizi v Německu a také předčasným volbám. Angela Merkelová by se měla spojit se Sociálnědemokratickou stranou Německa Martina Schulze a vytvořit tak "velkou koalici".

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Angela Merkelová

Dva měsíce po volbách se stále Angela Merkelová, vítězná předsedkyně strany CDU/CSU, snaží vytvořit vládní koalici. Do jednání o případné vládě se podle deníku Kommersant přidala Sociálnědemokratická strana (SPD), jejíž předseda Martin Schulz možnost koalice s Křesťanskými demokraty kategoricky vyloučil.

Pokud by se obě strany domluvily na spolupráci, pak by se největší stranou v opozici stala krajně pravicová populistická AfD. Avšak s velkou politickou krizí na obzoru se i tato možnost jeví jako schůdnější varianta než zbylé dvě.

Těmi jsou podle Kommersantu předčasné volby, které by však nabouraly reputaci Merkelové a zhoršily by image Německa v Evropské unii, nebo menšinová vláda, čímž by kancléřka Merkelová silně oslabila svoji pozici.

Sociální demokraté nejprve nechtěli o koaličním jednání ani slyšet. Avšak na apel prezidenta SRN Franka-Waltera Steinmeiera, bývalého spolustraníka Martina Schulze, je seskupení připraveno přidat se k jednání o vytvoření vlády.

Po neúspěchu Merkelové při jednání se Zelenými, a především Svobodnými demokraty, je tu další kolo schůzek, tentokrát s SPD. První setkání předsedů stran společně s prezidentem Steinmeierem by se mělo konat ve čtvrtek.

V sobotu kancléřka Merkelová v Meklenbursku oznámila, že je kategoricky proti předčasným volbám. Z toho pak německá média měla vyvodit, že se kancléřka chce obrátit na svého bývalého koaličního partnera.

Podle výzkumu novin Bild am Sonntag by koalici CDU/CSU a SPD podpořilo 52% Němců.

Kommersant však uvádí, že je nyní ještě brzo na to považovat politickou krizi za vyřešenou. Je otázkou, jestli se strany najdou mezi sebou kompromis - co se týče programů, ty se liší v mnohém jak v domácí, tak v zahraniční politice.

"Za prvé - Sociální demokraté požadují dočasné zastavení deportace osob, které nedostaly azyl, do Afghánistánu. Za druhé - SPD požaduje obnovení praxe sjednocování rodin (rodin uprchlíků - pozn. red.). A za třetí - Sociální demokraté nesouhlasí se stanovením maximálního limitu počtu uprchlíků," píše časopis Focus.

Pokud by tedy měla vzniknout "velká koalice", není vyloučeno, že Merkelová bude muset upustit od zpřísnění uprchlické politiky.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie povolila lodi s migranty vystoupit na Sicílii

16.07.2018 04:57 Řím - Itálie umožní 450 migrantům, zachráněných v sobotu ve Středozemním moři z rybářské lodi,…

Trump: EU je nepřítel USA. Rusko jen v některých ohledech

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Helsinky - Americký prezident Donald Trump se rok a půl po nástupu do funkce poprvé sejde se svým…

Rakousko bouchlo do stolu. Cizinci ho vysávají z peněz, utáhne kohoutky

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Vídeň - Počet dětí žijících v zahraničí, které mají v Rakousku nárok na přídavky, se za posledních…

Další odchod z EU? Nová země se bouří proti nadvládě byrokratů

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Stockholm - Krátce po skončení letních prázdnin proběhnou ve Švédsku volby, které mají taktéž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama