Důvěru mezi CDU/CSU a SPD nabouralo hlasování o glyfosátu

Berlín - Už tak napjatou atmosféru na německé politické scéně ještě víc zkomplikovalo rozhodnutí zemí Evropské unie o pětiletém prodloužení licence pesticidu glyfosát. Německý ministr zemědělství Christian Schmidt (CSU) hlasoval pro, přestože o tom v dosluhující velké koalici nebyla shoda a podle sociálních demokratů (SPD) se tedy měl zdržet. Zelení nyní požadují, aby Schmidt ve funkci skončil.

Přidejte svůj názor

Berlín, ilustrační foto

Kvůli možným zdravotním dopadům používání glyfosátu, který je aktivní složkou například herbicidu Roundup společnosti Monsanto, se na evropské úrovni opakovaně vedla jednání. Německo se při nich dosud vždy zdrželo hlasování kvůli tomu, že ve vládě CDU/CSU a SPD v této otázce nepanovala shoda. Proti prodloužení licence se dlouhodobě stavěla ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová (SPD).

V rozhodujícím hlasování ale ministr zemědělství Schmidt jednal v rozporu s dosavadními zvyklostmi na vlastní pěst. Vedoucí představitelé sociální demokracie jeho krok označili za "těžké porušení důvěry" a "pořádnou podpásovku". Vyjádřili také pochybnost, jestli má kancléřka Angela Merkelová (CDU) své lidi ještě pod kontrolou. Rozhodnutí Schmidta podle nich rozhodně nepomáhá, pokud jde o chystané rozhovory obou uskupení o nové německé vládě.

Chemickou látku glyfosát, která se používá v přípravcích na odstraňování plevele, Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny označuje za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dětské sňatky? Švédsko řeší obří problém, který přinesli přistěhovalci

23.07.2018 11:23 Aktualizováno Stockholm - S rostoucí úrovní přistěhovalců, kteří se za účelem azylu stěhují do Evropské Unie,…

Brexitové hodiny tikají. Babiš se tento týden setká s Mayovou, píšou…

23.07.2018 10:39 Londýn/Praha - Podle informací listu The Guardian se britská premiérka Theresa Mayová tento týden…

Brutální útok v Berlíně: Neznámý pachatel zapálil na nádraží dva bezdomovce

23.07.2018 09:23 Berlín - Na nádraží městské dráhy v Berlíně zatím neznámý pachatel polil dva bezdomovce hořlavou…

Macron čelí obřímu skandálu, jeho poradce Benalla byl obviněn kvůli zbití…

22.07.2018 22:03 Paříž - Alexander Benallu, bezpečnostního referenta prezidenta Emmanuela Macrona, byl obviněn z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama