Začalo nezávislé vyšetřování sebevraždy exgenerála Praljaka, lékaři provedli pitvu

Haag - Středeční sebevraždu někdejšího generála bosenských Chorvatů Slobodana Praljaka už nezávisle vyšetřuje Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY). S odkazem na dnešní oznámení tribunálu OSN o tom informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Slobodan Praljak

Slobodan Praljak byl 29. listopadu v Haagu odsouzen k 20 rokům za mřížemi za zločiny spáchané během války v Bosně v 90. letech. Po vyslechnutí verdiktu někdejší generál vypil smrtící tekutinu a následně v nemocnici zemřel. 

Podle výsledků dnešní pitvy požil kyanid draselný. Jak se mu podařilo propašovat látku známou jako cyankáli do soudní síně v Haagu, zatím není jasné. Pitvy se podle nizozemské prokuratury se jako pozorovatelé na žádost ICTY účastnili i dva chorvatští odborníci. 

Tribunál OSN dnes oznámil, že incident bude vyšetřovat nizozemská policie, ale také nezávisle ICTY. Nezávislé vyšetřování by mělo být dokončeno do 31. prosince, kdy ICTY svou činnost definitivně ukončí.

Objasnit okolnosti sebevraždy si přeje také Záhřeb, zdůraznil chorvatský ministr spravedlnosti Dražen Bošnjaković. "Stále tu je mnoho nejasností, například: jak se jed dostal do soudní síně, proč bezpečnost nezareagovala dostatečně rychle a jak je možné, že záchranáři dorazili tak pozdě," řekl. "Chorvatsko chce o těchto tragických událostech znát veškerá fakta," dodal.

"Slobodan Praljak není válečný zločinec. S pohrdáním odmítám váš rozsudek," pronesl exgenerál bezprostředně po přečtení verdiktu předsedou senátu Carmelem Agiusem a nato vypil obsah nádobky, kterou držel v ruce. Následně se mu udělalo nevolno a byl převezen do nemocnice, kde pak zemřel.

Praljak bude pohřben v rodinném kruhu na záhřebském ústředním hřbitově, informovala chorvatská média. Generál údajně už před dvěma lety sepsal instrukce pro případ své náhlé smrti. Chorvatská média v "dopise na rozloučenou", jak dokument označují, spatřují důkaz, že Praljak svou sebevraždu dlouho plánoval. Vecernij list napsal, že pohřeb zorganizuje sdružení chorvatských generálů a nikoliv vláda, aby se Záhřeb vyhnul mezinárodní kritice.

Odsouzení Praljaka i dalších bosenských Chorvatů v minulých dnech kritizoval premiér Andrej Plenković, který rozsudek označil za "morální nespravedlnost", i prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová, podle které si generál raději vzal život, než aby "žil s odsouzením za činy, o kterých tvrdil, že je nespáchal". Podle některých chorvatských politiků ale bývalý režisér Praljak svou smrt zinscenoval, aby se stal národním hrdinou a mučedníkem. 

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

25 tisíc lidí v Mnichově protestovalo proti migrační politice CSU

22.07.2018 20:11 Mnichov (Německo) - Asi 25 tisíc lidí demonstrovalo dnes v Mnichově proti restriktivní migrační…

Při hromadné nehodě deseti aut na německé dálnici zemřeli čtyři lidé

22.07.2018 12:43 Heilbronn (Německo) - Při nehodě deseti aut na německé dálnici 81 na severovýchodě Bádenska…

EU má plán proti Trumpovi. Americe se nebude líbit

22.07.2018 09:59 Tokio/Brusel - Protekcionistická politika, kterou razí americký prezident Donald Trump, zřejmě…

Londýn si krutě vystřelil ze Zemana. Pověsil obří rudé trenky

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Londýn/Praha - Obří rudé trenýrky odkazující na politický happening skupiny Ztohoven na Pražském…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama