Vedení SPD se chystá na Merkelovou, odsouhlasilo rozhovory o velké koalici

Berlín - Předsednictvo německé sociální demokracie (SPD) se dnes vyslovilo pro zahájení rozhovorů s CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové o nové vládě. SPD se bude snažit prosadit co nejvíce ze svého programu.

Přidejte svůj názor

Martin Schulz, předseda německé SPD

O návrhu předsednictva ve čtvrtek rozhodne stranický sjezd sociálních demokratů. Na dnešní tiskové konferenci předseda SPD Martin Schulz řekl, že jeho strana k rozhovorům přistupuje tak, že jejich výsledek není předem daný. "Není žádný automatismus, není žádný časový tlak," uvedl politik, který ještě donedávna vyjednávání o velké koalici striktně odmítal.

Postoj jeho i spolustraníků se ale změnil poté, co zkrachovaly rozhovory o vládě mezi CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými.

Sociální demokraté chtějí v rozhovorech s CDU/CSU prosadit co nejvíce ze svého programu. Schulz hovořil o "zásadních" bodech. Patří mezi ně například změna systému zdravotního pojištění, uzákonění práva na návrat z práce na částečný úvazek do práce na plný úvazek, naplnění klimatických cílů nebo spojování uprchlických rodin.

Právě poslední bod byl jedním ze zásadních sporů při vyjednávání o vládě mezi CDU/CSU, FDP a Zelenými. Šlo o to, jestli za migranty, kteří v Německu nedostali status uprchlíka, ale pouze takzvanou doplňkovou ochranu, mají mít možnost přicházet jejich nejbližší rodinní příslušníci. Zatímco CSU a FDP byly striktně proti, Zelení požadovali, aby to od března příštího roku bylo znovu možné.

Podle toho, jak se jednání, která zřejmě začnou příští týden, budou vyvíjet, se pak SPD podle Schulze rozhodne, jakou variantu dalšího uspořádání bude podporovat.

Proti pokračování velké koalice se i nyní staví řada členů sociální demokracie, která v zářijových parlamentních volbách dosáhla svého nejhoršího výsledku od druhé světové války. Obávají se totiž toho, že by z ní SPD vyšla znovu oslabena, a naopak by posílily okrajové strany.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dětské sňatky? Švédsko řeší obří problém, který přinesli přistěhovalci

23.07.2018 11:23 Aktualizováno Stockholm - S rostoucí úrovní přistěhovalců, kteří se za účelem azylu stěhují do Evropské Unie,…

Brexitové hodiny tikají. Babiš se tento týden setká s Mayovou, píšou…

23.07.2018 10:39 Londýn/Praha - Podle informací listu The Guardian se britská premiérka Theresa Mayová tento týden…

Brutální útok v Berlíně: Neznámý pachatel zapálil na nádraží dva bezdomovce

23.07.2018 09:23 Berlín - Na nádraží městské dráhy v Berlíně zatím neznámý pachatel polil dva bezdomovce hořlavou…

Macron čelí obřímu skandálu, jeho poradce Benalla byl obviněn kvůli zbití…

22.07.2018 22:03 Paříž - Alexander Benallu, bezpečnostního referenta prezidenta Emmanuela Macrona, byl obviněn z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama