Budoucí teroristé? Evropa si musí dát pozor na nevěsty a děti džihádistů, tvrdí šéf německé rozvědky

Berlín - Nejen Německo, ale celý svět řeší, co se ženami a dětmi cizích bojovníků z Islámského státu. Pokud otec byl otec občanem EU, pak jsou evropské státy ochotné přijmout zpět jejich děti a nabídnout jim občanství, ruce pryč však dávají kolektivně od matek, které musí být zodpovědné za své činy, kterých se dopustili jako dospělé osoby.

Přidejte svůj názor

Islámský stát (ISIS)

Celkem se do Německa vrátila zhruba třetina z asi 950 džihádistů, kteří do Sýrie odešli bojovat za Islámský stát. Šéf německé rozvědky Hans-Georg Maassen nedávno vydal prohlášení, podle kterého se společnost musí mít na pozoru zejména před ženami a dětmi z padlého chalifátu, protože jsou stále "hluboce" přesvědčeny o pravdě a nárocích radikálních muslimů, pro společnost by proto mohli být hrozbou.

"Jsou zde děti, které byly radikalizované a ovlivněné v muslimských školách pod vedení Islámského státu. Je to pro nás velký problém, protože tyto děti a nezletilí mohou být pro společnost do budoucna nebezpeční," řekl Maassen. K repatriovaným ženám šéf rozvědky řekl, že mohou být hluboce přesvědčené o správnosti chalifátu a bezpečnostní služba by na ně měla pohlížet jako na džihádisty, i když se bojů nezúčastnily.

Maassen varuje, že to v žádném případě neznamená, že by tyto ženy a děti mohly páchat teroristické útoky v Evropě, rozvědka však musí být připravená i na tyto scénáře. Maassen před novináři vystoupil poté, co média odhalila záměr vlády repatriovat děti padlých německých džihádistů.

Německá bezpečnostní služby má momentálně v hledáčku asi 700 lidí, které podezírá z možné přípravy teroristického útoku, případně ze silných sympatií k radikálním organizacím. mezi nimi by mělo být i několik žen, přesné číslo však nebylo prozrazeno. Od roku 2014, kdy byl v Sýrii vyhlášen vznik Islámského státu, do oblasti vycestovalo zhruba 950 Němců, 20 procent z nich byly ženy.

Jenže jak letos chalifát postupně ztrácel sílu a území, spoustu zahraničních bojovníků se začalo vracet domů, nejčastěji ženy a děti, mnoho mužů padlo přímo v boji. "Zatím nezaznamenáváme moc mužů, předpokládáme, že muži chtějí bojovat až do poslední chvíle a začnou se ve velkém vracet, až chalifát zcela zanikne," domnívá se Maassen.

Šéf rozvědky dále varuje, že i když ztratil IS fyzicky území, válka ještě zdaleka není u konce. "V minulých letech jsme viděli, že je IS nesmírně flexibilní a snadno se adaptuje v nových podmínkách," tvrdí Maassen. Podle něj naopak cílí propaganda v Evropě, kdy už nelákají džihádisty do Sýrie, místo toho však tvrdí, že svatou válku lze vést i v rodné zemi. "Spousta z těch, kteří už měli zabalené kufry a chystali se na Blízký východ, zůstalo nakonec v Evropě, kde nyní plánují útoky," varoval Maassen.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jednání s Trumpem bylo úspěšné a užitečné, pochvaloval si Putin. Mluvilo…

16.07.2018 19:01 Helsinky - Na rusko-americkém summitu, který se dnes konal v Helsinkách, panovala otevřená a…

Francouzští fotbalisté dostanou za titul mistrů světa Řád čestné legie

16.07.2018 18:21 Paříž - Francouzští fotbaloví reprezentanti, kteří v neděli vyhráli mistrovství světa v Rusku,…

Seehofer je kverulant? Většina Němců chce jeho odchod, fandí mu příznivci…

16.07.2018 16:56 Berlín - Výsledky průzkumu společnosti Forsa pro zpravodajskou televizi n-tv nevyznívají příliš…

Summit USA-Rusko: Trump a Putin dvě hodiny jednali za zavřenými dveřmi

16.07.2018 16:32 Aktualizováno Helsinky - V prezidentském paláci v Helsinkách proběhlo jednání prezidentů Ruska a USA Vladimira…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama