Muslimský supermarket musí na příkaz soudu zavřít, neprodával vepřové ani víno

Paříž - Před časem se s velkou slávou otevřel v hlavním městě Francie supermarket, který avizoval, že prodává pouze halal potraviny vyhovující dietě vyznavačů islámu. Nyní však soud rozhodl o tom, že obchod nesplňuje podmínky. Prodejna tak musí zavřít, nebo do své nabídky zahrnout i další "nemuslimské" věci, jako je vepřové a alkohol.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Mleté vepřové maso

Podle soudu porušil supermarket Good Price ve čtvrti Colombes podmínky nájmu, když slíbil, že bude dodávat základní potraviny pro všechny. Místní nemuslimská komunita si stěžovala zejména na to, že v prodejně nemohou naleznout všechny potřebné základní suroviny pro svou každodenní potřebu.

Supermarket se propaguje jako místo, kde najdete halal potraviny. Tímto termínem se označující veškeré předměty a činnosti každodenního života, jež jsou podle islámské tradice povoleny. Nejčastěji se tento pojem používá ve spojitosti s potravinami, které je muslimům povoleno konzumovat, vztahuje se však také na léčiva či kosmetiku.

Islám však neurčuje pouze to, co s mí věřící konzumovat, ale například i to, jakým způsobem má být jídlo upraveno nebo zvíře poraženo. Během rituální porážky je zvíře položeno na zem směrem ke Kábě a zabito podříznutím hrdla, a to jedním tahem nože. V případě, že dojde k usmrcení zvířete jinak než podříznutím nebo ve jménu Alláha, je maso považováno za znehodnocené.

Starostka Colombes, Nicole Goueta, osobně zašla do prodejny poté, co si zejména starší občané stěžovali, že nemají přístup k základním potravinám. Supermarket Good Price nahradil krachující podnik v oblasti, pro mnoho starších lidí je jediným místem, kde si mohou opatřit nákup potravin a dalších potřeb.

"Starostka osobně požádala provozovatele, aby sortiment rozšířil i o další nehalalové věci, jako je vepřové nebo alkohol. Majitel to však odmítl," řekl mluvčí radnice Jerome Besnard. "Chceme z města udělat sociální, kulturní a národností mix. Nechceme místa, kam mohou pouze muslimové, nebo je určeno jen pro muslimské potřeby," řekl Besnard.

Majitel provozovny však argumentoval tím, že se jedná o byznys. Viděl díru na trhu a poptávku po halal potravinách, proto se rozhodl ji zaplnit. Podle jeho právníka nepatří víno a alkohol k základním potravinám. Ve Francii, která je známá jako národ vášnivých vinařů, však jeho slova nenašla mnoho pochopení.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rasisté, xenofobové a šovinisté? Politolog nabízí překvapivý pohled na…

15.08.2018 00:01 NÁZOR - Populismus se podle všeho šíří světem a ohrožuje zavedený status quo, uvádí Peter Bloom v…

Z mostu v Janově spadl i kamion z Prahy. Řidič je potlučený, ale žije

14.08.2018 22:06 Aktualizováno Janov (Itálie)/Praha – Na mostě, jehož část se dnes zřítila v italském Janově, byl také kamion…

Loď Aquarius zakotví na Maltě, uprchlíky si rozdělí pět zemí EU

14.08.2018 21:50 Aktualizováno Madrid - Francii, Německo, Španělsko, Portugalsko a Lucembursko se dohodly, že si rozdělí 255…

Útok autem u britského parlamentu: Je zřejmé, že nešlo o dopravní nehodu,…

14.08.2018 21:39 Aktualizováno Londýn - Dnešní vážný incident v britského parlamentu bude vyšetřovat protiteroristické oddělení.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama