Politická turbulence kvůli brexitu: Co se změnilo v posledních 24 hodinách?

Londýn/Brusel - Bývalý britský premiér Harold Wilson jednou řekl, že v politice je týden dlouhá doba. Pro Theresu Mayovou však muselo být předešlých 24 hodin celou věčností. K žádnému výraznému posunu v jednání s EU ohledně brexitu sice nedošlo, i tak zde máme řadu změn.

Přidejte svůj názor

Velká Británie se rozhodla vystoupit z EU a vydat se vlastní cestou. Ilustrační fotografie

Když britská premiérka Theresa Mayové odcestovala v pondělí do Bruselu, všichni očekávali, že podepíše historický významný dokument s evropskými lídry, který konečně umožní další fázi brexitu. I když k brexitu nedojde dříve než za dva roky, pro obchodníky je to důležitá zpráva. Podle výsledků jednání tak mohou rozhodnout, zda investovat do Velké Británie či ne.

Plán byl jasný a jednoduchý - nejdřív se měla Mayová sejít na pracovním obědě s předsedou Evropské komise, Jean-Claudem Junckerem, poté ji čekala schůze s předsedou Evropské rady, Doladem Tuskem. Poté měla v úterý triumfálně vystoupit před britskou sněmovnu, kde měla slavnostně oznámit, že Londýn a Brusel konečně souhlasí se společným postupem.

Jenže scénář probíhal poněkud jinak. jenže problém ohledně irských hranic zamíchal kartami a Mayová se musela z Bruselu vrátit s nepořízenou, jelikož musela neodkladně vyřešit "několik maličkostí" na domácí půdě. Jakmile se situace uklidnila, bylo rázem dotčeným stranám jasné, že událostí ani nadále nepůjdou podle plánů.

Když jednání o brexitu začaly před šesti měsíci, EU jasně stanovila, že se nepohne, dokud Velká Británie nevyřeší tři základní otázky - rozvodový účet za brexit, zajištění práv občanů EU po brexitu a hranice s Irskem, které na rozdíl od Spojeného království i nadále zůstává v EU. Žádná z těchto otázek nebyla doposud uspokojivě vyřešená.

Mayová má teď před sebou čtyři možnosti, jakým směrem ubírat do budoucna brexit. Jedním z nich je "měkký brexit", což znamená, že Velká Británie zůstane nejbližším spojencem EU a nadále se zúčastní jednotného trhu, ačkoliv už nebude mít žádné slovo v tom, jaké směrnice se odsouhlasí. Tento nápad by se líbil Skotsku, Walesu i Londýnu, který je pro bližší spolupráci. Nicméně tento přístup by byl vnímán jako za zradu vůči občanů, kteří se vyslovili pro úplný odchod z Unie.

Další možností je "tvrdý brexit". To znamená přetrhat všechny vztahy a spálit mosty a z Unie opravdu úplně odejít, zůstanou je obchodní vztahy. To by se zamlouvalo zejména urputným stoupencům brexitu, na ekonomiku by to však mělo těžký dopad. Například trvalo dlouhých 7 let, než se stanovily dnešní obchodní vztahy z Kanadou, dlouhé roky izolace by mohly být pro Velkou Británii fatální.

V případě, že ke žádné shodě mezi EU a spojeného království nedojde, pak v roce 2019 opustí ostrovní stát Unii bez dohody. Mayová sice tvrdí, že žádná dohoda je lepší než špatná dohoda, podniky se však této možnosti doslova děsí. I když je to nepravděpodobné, podle odborníků se karta může obrátit a nakonec k brexitu nedojde. Podle posledního průzkumu by polovina Britů bylo pro nové referendům, v tom posledním a rozhodujícím měla skupina pro-brexit mírnou převahu, drtivé vítězství to však nebylo.

Londýn dal jasně najevo, že udělal vše, co bylo v jeho silách, aby se mohla jednání posunout dál. Dublin má podobný postoj, čeká se teď na rozhodnutí z Evropské unie. Někteří europolitici se domnívají, že "jsou velmi blízko, přesto ještě nejsou tam, kde by měli být", přesto se očekává, že k historicky důležitému setkání a podpisu prvních smluv by mohlo dojít tenhle nebo příští týden.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stanou se jaderné zbraně mokrým snem světových despotů? Žijeme pořád v…

18.07.2018 06:00 Po skončení Studené války si většina z nás na chvíli vydechla a mysleli jsme si, že je rizikové…

Itálie chce Česku vnutit uprchlíky. Conte chce Babišovi v Římě osobně…

17.07.2018 23:24 Řím - Italský premiér Giuseppe Conte dnes odpověděl v otevřeném dopise svému českému protějšku…

Libye nechala v moři utopit migranty? Zpráva neziskovky dopálila Salviniho

17.07.2018 21:51 Aktualizováno Vídeň/Řím - Rakousko dnes oznámilo, že nepřevezme žádného ze 450 migrantů, kteří byli minulý týden…

Migranti dostanou za příchod 2000 eur na ruku? K nám vůbec nechoďte,…

17.07.2018 21:46 Aktualizováno Brusel - Belgické orgány se budou snažit odradit nelegální migranty od usídlení ve své zemi…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama