Z europoslance Jobbiku se vyklubal špión. Zazněla vážná obvinění, donášel i Rusku

Budapešť - Europoslanec za maďarskou krajně pravicovou stranu Jobbik byl obžalován ze špionáže proti Evropské unii a z dalších trestných činů. Béla Kovács, který veškerá obvinění odmítá, je vyšetřován na svobodě. Stejně tak i další tři spoluobžalovaní.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Sídlo Evropského parlamentu

Radikální nacionalistický politik je obžalován z výzvědné činnosti prováděné v institucích Evropské unie, ze způsobení značné finanční škody a rovněž z používání falešných dokumentů. Podle agentury MTI o tom dnes informoval šéf vyšetřovatelů maďarské prokuratury Imre Keresztes. Škodu 21.076 eur (přes 540.000 Kč) způsobil Kovács fiktivním zaměstnávání stážistů v EP v letech 2012 a 2013.

Keresztes připomněl, že úřad na ochranu ústavy v dubnu 2014 Kovácse obvinil ze špionáže v institucích EU. Na základě této zprávy maďarská prokuratura o měsíc později požádala Evropský parlament, aby Kovácse zbavil imunity. EP v říjnu následujícího roku této žádosti vyhověl. I potom byl politik důvodně podezřelý, že ve výzvědné činnosti ve prospěch cizího státu pokračoval.

Maďarské úřady Kovácse podezřívají také ze špionáže pro Rusko. První informace o kontaktech tohoto politika se členy ruských zpravodajských služeb pocházejí z roku 2010. Pravidelně se prý stýkal s ruskými diplomaty a každý měsíc jezdil do Moskvy. Agentura AP napsala, že Kovács dlouhou dobu v Rusku studoval a také pracoval.

Kovács veškerá obvinění odmítá. Dnešní oznámení prokuratury podle AP přivítal jako příležitost očistit své jméno u soudu a zároveň oznámil, že ze strany Jobbik vystupuje. Na svém facebookovém účtu obvinil vládnoucí stranu Fidesz premiéra Viktora Orbána, že jeho kauzu zneužívá k útokům na Jobbik. "Nechci, aby nepodložená obvinění vůči mé osobě a soudní řízení ztížily vítězství Jobikku ve volbách v roce 2018," napsal.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jednání s Trumpem bylo úspěšné a užitečné, pochvaloval si Putin. Mluvilo…

16.07.2018 19:01 Helsinky - Na rusko-americkém summitu, který se dnes konal v Helsinkách, panovala otevřená a…

Francouzští fotbalisté dostanou za titul mistrů světa Řád čestné legie

16.07.2018 18:21 Paříž - Francouzští fotbaloví reprezentanti, kteří v neděli vyhráli mistrovství světa v Rusku,…

Seehofer je kverulant? Většina Němců chce jeho odchod, fandí mu příznivci…

16.07.2018 16:56 Berlín - Výsledky průzkumu společnosti Forsa pro zpravodajskou televizi n-tv nevyznívají příliš…

Summit USA-Rusko: Trump a Putin dvě hodiny jednali za zavřenými dveřmi

16.07.2018 16:32 Aktualizováno Helsinky - V prezidentském paláci v Helsinkách proběhlo jednání prezidentů Ruska a USA Vladimira…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama