Ve Francii vzniká nová "Džungle"? Uprchlíci přesídlili jen o pár kilometrů

Ouistreham (Francie) - Rok od rozpuštění nechvalně proslulého neoficiálního uprchlického tábora v Calais má Francie další problém - uprchlíky se nepodařilo dostat z ulic, naopak přesídlili jen o pár kilometrů dál do malého rybářského přístavu Ouistreham. Ten má běžně jen kolem 9 tisíc obyvatel, přítomnost stovky migrantů je zde tak velmi patrná.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

V Ouistreham fouká studený vítr od moře, letošní zima se očekává jako krutá. Přesto uprchlíci odmítají město opustit, dál táboří v parcích a ulicích a přežívají jen díky darům místní komunity. "Je to peklo," řekl pětadvacetiletý Badr ze Súdánu. Minulou noc nemohl usnout v lesích, protože neustále pršelo. Jenže jakmile se pokusí v noci zabrat lavičku v parku, okamžitě přijede městská hlídka a donutí ho odejít.

Většina uprchlíků v Ouistrehamu pochází právě ze Súdánu a podobně jako Badr, všichni se každý den snaží nepozorovaně nastoupit na loď plující do Velké Británie. Když se jim to nepodaří, zkusí to znova další den, a mezitím přežívají na darech místních dobrovolníků, kteří jim vaří a nosí stará šaty na převlečení.

Ouistreham je malý přístav odkud v porovnání s Calais pluje do Velké Británie jen zlomek lodí, přesto láká spoustu uprchlíků. Po uzavření Džungle zkoušejí běženci štěstí jinde, na 450 migrantů i nadále zůstává v Calais, po stovkách se pak rozmístili do dalších menších přístavů na severu Francie.

Mezi uprchlíky v Ouistreham převládají mladí muži z Afriky. Ve skutečnosti byste tu mezi nimi ženské pohlaví těžko pohledávali. "Je to velmi tvrdý život, asi proto tu nejsou ženy," řekl uprchlík jménem Ahmad. "Je velká zima, lidé jsou na nás milí, ale francouzské autority jako uprchlíci nebo policie už moc ne,"s stěžuje si mladý muž, který jako většina migrantů přespává v lesích kolem přístavů a každé ráno zkouší své štěstí dostat se do Anglie.

"Migranti po většinu času nepředstavují žádný problém ve smyslu, že by byli agresivní," řekl starosta města Romain Bail. Jenže zároveň dodává, že nechce, aby jeho město bylo magnetem pro další, snaží se proto posílit hlídky v ulicích a zabraňuje jakýmkoliv snahám vybudovat trvalejší tábor.

Jeho snahy však nechápe spoustu dobrovolníků. "Je to šikana ze strany státu," tvrdí Michel Martinez. On i ostatní místní nosí uprchlíkům deky a spacáky, policisté jim to však téměř okamžitě zabaví. "Tito muži zažili už mnohem horší okamžiky, viděli spoustu mrtvých ve Středozemním moři. Není žádný důvod, aby byli policií takto obtěžování," domnívá se Martinez.

Většina uprchlíků se kvůli aktivitě policistů přes noc neobjevuje ve městech, když se jim ráno nepodaří proklouznout na loď, bloudí přístavem a hledají jídlo nebo elektřinu na dobíjení mobilních telefonů. Jinak problémy nedělají, tvrdí shodně rybáři a obchodníci. Přesto je jejich přítomnost v tak malém městě hodně znát. Pokud by to přístavu přicestovali další, Ouistreham by se o ně nedokázal postarat, varuje starosta.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ovládnou Evropu muslimové? Vědci zjistili, čeho se máme bát

21.07.2018 10:38 Aktualizováno Téma islámu a přistěhovalectví rezonoval snad během veškerých evropských voleb. Ve Francii se…

Francie poslala do Sýrie 50 tun lékařských potřeb

21.07.2018 08:33 Paříž - Francie vyslala do syrskou vládou kontrolované východní Ghúty nedaleko Damašku humanitární…

Britská muzea chtějí nafukovací karikaturu Trumpa

21.07.2018 06:35 Londýn - Karikaturu amerického prezidenta Donalda Trumpa v podobě balonu znázorňujícího šéfa Bílého…

Noční vlci dojezdili. Slovensko se otřáslo v základech, tanky kosí…

20.07.2018 22:18 Aktualizováno Bratislava - Ještě ve čtvrtek se zdálo, že základna ruských motorkářů, kteří si říkají Noční vlci,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama