Duda přijal demisi Szydlové, Polsko má nového premiéra

Varšava – V čele polské vlády dnes došlo k výměně. Prezident Andrzej Duda dnes přijal demisi premiérky Beaty Szydlové a vzápětí pověřil touto funkcí dosavadního ministra financí Mateusze Morawieckého. 

Přidejte svůj názor

Mateusz Morawiecki

Hlasování o důvěře v nový kabinet je podle televize TVN 24 naplánováno na úterý příští týden. PiS má v polském parlamentu spolehlivou většinu, a tak se předpokládá hladké schválení nové vlády.

Na změně se domluvily špičky vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) ještě ve čtvrtek večer. Szydlová by měla zůstat v Morawieckého vládě jako vicepremiérka a bude mít na starosti sociální záležitosti. Otázkou jsou podle médií další personální změny, spekuluje se například o odchodu dosavadního ministra zahraničí Witolda Waszczykowského.

Nový kabinet má mít "téměř stejné složení" jako dosavadní vláda, řekl Morawiecki televizi Trwam. Nový premiér hodlá klást důraz na hospodářský růst i posílení mezinárodního postavení Polska, a to včetně "odlepení různých velice křivdících a nespravedlivých nálepek".

Jako "vydírání" a "velmi ošklivé hrozby" odmítl varování, že kvůli odmítání uprchlíků by Polsko mohlo přijít o peníze z Evropské unie. "Polsko je velmi hrdý, důležitý a velký národ a nepřipustíme takové vydírání. Vůbec si takovou myšlenku nepřipouštíme," prohlásil. K žalobě Evropské komise, podané na Česko, Maďarsko a Polsko kvůli nepřebírání přerozdělovaných uprchlíků z přetížené Itálie a Řecka, poznamenal, že komise opomíjí, kolik uprchlíků z válčící Ukrajiny přijalo Polsko, přestože tento krok pomohl uvolnit napětí na východě EU.

Mluvčí PiS Beata Mazureková výměnu odůvodnila tím, že mezinárodní a domácí situace představují „trošku jiné výzvy", což vyžaduje „změny nejen ministrů, ale i vedení vlády". O jaké výzvy jde, nevysvětlila.

Strana se však chystá na nadcházející sérii voleb: příští rok se uskuteční místní volby, v roce 2019 parlamentní a v roce 2020 prezidentské. Sázka na Morawieckého může podle serveru Dziennik.pl znamenat, že PiS, sázející za Szydlové hlavně na chudší vrstvy, se bude snažit získat i voliče politického středu. A bývalý úspěšný bankéř Morawiecki, ovládající cizí jazyky, "bude lepším partnerem pro ostatní lídry EU než Szydlová", poznamenal server Politico.

Opoziční politici před novináři vyjadřují soucit s ponížením Szydlové, která podle nich musela odejít, protože s jejím jménem se spojují kontroverzní změny a údajné porušování ústavy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie povolila lodi s migranty vystoupit na Sicílii

16.07.2018 04:57 Řím - Itálie umožní 450 migrantům, zachráněných v sobotu ve Středozemním moři z rybářské lodi,…

Trump: EU je nepřítel USA. Rusko jen v některých ohledech

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Helsinky - Americký prezident Donald Trump se rok a půl po nástupu do funkce poprvé sejde se svým…

Rakousko bouchlo do stolu. Cizinci ho vysávají z peněz, utáhne kohoutky

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Vídeň - Počet dětí žijících v zahraničí, které mají v Rakousku nárok na přídavky, se za posledních…

Další odchod z EU? Nová země se bouří proti nadvládě byrokratů

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Stockholm - Krátce po skončení letních prázdnin proběhnou ve Švédsku volby, které mají taktéž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama