Erdogan navštívil tureckou menšinu v Řecku, vítaly ho stovky lidí

Komotini (Řecko) - Tureckou komunitu v Komotini v severovýchodním Řecku, které v minulosti patřilo k Osmanské říši, dnes navštívil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Erdogan je prvním tureckým prezidentem, který Řecko za posledních 65 let navštívil.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Recep Tayyip Erdoğan

Ve čtvrtek Erdogan své hostitele popudil tvrzením, že Atény 130.000 příslušníků muslimské menšiny diskriminují, napsala dnes agentura Reuters.

"Učinili jsme velmi důležitá rozhodnutí, abychom uspokojili potřeby etnických Řeků, kteří jsou tureckými občany. Máme tedy právo očekávat, že se Řecko zachová stejně," prohlásil Erdogan před davem shromážděným u místní školy. Ankara často kritizuje Atény, že místní muslimské duchovní - známé jako muftíové - dosazují místo toho, aby uznaly ty, jež si zvolí místní obyvatelstvo.

Jednání s řeckým prezidentem Prokopisem Pavlopulosem ve čtvrtek poznamenal spor o mírovou smlouvu z Lausanne z roku 1923, která ustanovila budoucí vztahy obou zemí po vzájemném vojenském konfliktu.

Pavlopulos svému tureckému protějšku řekl, že smlouva "nepotřebuje revizi nebo aktualizaci". "Platí taková, jaká je," dodal s tím, že smlouva neposkytuje prostor pro územní spory a jasně stanovuje status muslimské menšiny v Řecku.

V Komotini přišly Erdogana přivítat stovky lidí. Jeho pobočníci nesli pytle, z nichž turecký prezident rozdával dětem hračky. Někteří lidé z davu, jímž si Erdogan razil cestu, provolávali "Vůdce". Akce se odehrála před tamní mešitou, na okolních budovách byli rozmístěni řečtí odstřelovači.

"Erdogan je v místní muslimské komunitě nesmírně oblíbený. Je to obyčejný muž a má blízko k lidem," řekl agentuře Reuters 57letý zemědělec Ahmet Hoca. "Co odpovíte, když se vás někdo zeptá, jestli máte raději svou matku, nebo svého otce? Máte rádi oba," komentuje pozici menšiny mezi Řeckem a Tureckem jeden z místních, 64letý Hussein Kara.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děsivý scénář: Bez dohody o brexitu hrozí občanské nepokoje, tvrdí Amazon

23.07.2018 14:49 Berlín/Londýn - Nový britský ministr zahraničí Jeremy Hunt dnes v Berlíně varoval před možností…

V Bratislavě zaduněla mohutná exploze. Kusy budovy létaly na zaparkovaná…

23.07.2018 12:16 Bratislava - Budovou v bratislavské čtvrti Vrakuňa, kde mimo jiné sídlí i zdravotní středisko,…

Dětské sňatky? Švédsko řeší obří problém, který přinesli přistěhovalci

23.07.2018 11:23 Aktualizováno Stockholm - S rostoucí úrovní přistěhovalců, kteří se za účelem azylu stěhují do Evropské Unie,…

Brexitové hodiny tikají. Babiš se tento týden setká s Mayovou, píšou…

23.07.2018 10:39 Londýn/Praha - Podle informací listu The Guardian se britská premiérka Theresa Mayová tento týden…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama