Švédsko zasáhla vlna antisemitismu. Po žhářském útoku zatčeni tři lidé

Stockholm - Skupina mládeže v sobotu večer házela ve švédském Göteborgu zápalné lahve na synagogu a přilehlé židovské centrum. Velitel místní policie dnes oznámil, že incident se vyšetřuje jako pokus o žhářství. Zatčeni byli tři lidé.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Židé, ilustrační fotografie

Při sobotním útoku nebyl zraněn, ale od pátku je to druhý případ násilí namířený ve Švédsku proti Židům. V pátek se asi 200 lidí sešlo v jihošvédském Malmö na protestu svolaném proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Mnozí měli palestinské vlajky a provolávali protižidovská hesla.

Švédský premiér Stefan Löfven a další politici incidenty odsoudili. Úřady posílily bezpečnostní opatření u synagog a dalších židovských objektů i ve Stockholmu. Löfven dnes řekl, že je útokem v Göteborgu "velmi rozezlen". "V naší švédské společnosti není místo pro antisemitismus," sdělil.

Ministryně zahraničí Margot Wallströmová v sobotu na twitteru napsala, že považuje za nepřijatelné vyzývat k zabíjení Židů, což zaznívalo na demonstraci v Malmö.

Evropský židovský kongres dnes uvedl, že "útoky na Židy na evropských ulicích jsou nehorázností". Americký židovský výbor odsoudil páteční protest, který se konal v Berlíně a při kterém lidé pálili před americkým velvyslanectvím izraelské a americké vlajky. Německá policie zatkla deset lidí.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie povolila lodi s migranty vystoupit na Sicílii

16.07.2018 04:57 Řím - Itálie umožní 450 migrantům, zachráněných v sobotu ve Středozemním moři z rybářské lodi,…

Trump: EU je nepřítel USA. Rusko jen v některých ohledech

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Helsinky - Americký prezident Donald Trump se rok a půl po nástupu do funkce poprvé sejde se svým…

Rakousko bouchlo do stolu. Cizinci ho vysávají z peněz, utáhne kohoutky

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Vídeň - Počet dětí žijících v zahraničí, které mají v Rakousku nárok na přídavky, se za posledních…

Další odchod z EU? Nová země se bouří proti nadvládě byrokratů

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Stockholm - Krátce po skončení letních prázdnin proběhnou ve Švédsku volby, které mají taktéž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama