Agenti Číny infiltrovali síť LinkedIn, sbírají informace o německých politicích

Berlín/Peking - Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV) upozornil, že Čína užívá falešné účty na profesní síti LinkedIn ke sbírání informací o německých státních úřednících a politicích. Německá kontrarozvědka novinářům jmenovala osm z nejaktivnějších účtů, jež podle ní používají čínští agenti.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Čínská rozvědka se podle BfV prostřednictvím dotčené profesní sítě zaměřila na 10.000 Němců s pravděpodobným úmyslem získat je jako informátory. "Jedná se o rozsáhlý pokus infiltrovat sněmy, ministerstva a vládní úřady," uvedl šéf BfV Hans-Georg Maassen.

Pod jmény Lily Wu, Laeticia Chen či Alex Li se skrývají působivé životopisy, stovky kontaktů a atraktivní fotografie mladých profesionálů. Agenti čínské rozvědky se na síti LinkedIn prezentují jako konzultanti, náboráři anebo výzkumníci, napsala agentura AP.

Čínští hackeři také čím dál častěji útočí na evropské společnosti prostřednictvím ověřených dodavatelů. BfV zveřejnila šest organizací, které domnělí čínští špióni používají jako zástěrky pro své aktivity. Jmenovala například organizaci Association France Euro-Chine a konzultační společnost Global View Strategic Consulting.

Síť LinkedIn mezitím oznámila, že údajné špionážní profily vymazala. Podle jejího mluvčího byly v rozporu s uživatelskými pravidly.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang dnes obvinění vznesená německou kontrarozvědkou označil za "bezdůvodná". Pro tvrzení BfV neexistují podle něj žádné důkazy. Německou vládu mluvčí vyzval, aby ona i příslušné organizace jednaly "zodpovědněji".

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie povolila lodi s migranty vystoupit na Sicílii

16.07.2018 04:57 Řím - Itálie umožní 450 migrantům, zachráněných v sobotu ve Středozemním moři z rybářské lodi,…

Trump: EU je nepřítel USA. Rusko jen v některých ohledech

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Helsinky - Americký prezident Donald Trump se rok a půl po nástupu do funkce poprvé sejde se svým…

Rakousko bouchlo do stolu. Cizinci ho vysávají z peněz, utáhne kohoutky

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Vídeň - Počet dětí žijících v zahraničí, které mají v Rakousku nárok na přídavky, se za posledních…

Další odchod z EU? Nová země se bouří proti nadvládě byrokratů

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Stockholm - Krátce po skončení letních prázdnin proběhnou ve Švédsku volby, které mají taktéž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama