Neziskovky odmítnutým žadatelům o azyl platí advokáty. Sobotka se pořádně zlobí

Vídeň – Rakousko dál zůstává azylovým magnetem, píše list Kroner Zeitung. Ve svém článku se zabývá aktuálními statistikami, které se týkají migrace i vyhošťování neúspěšných žadatelů.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Uprchlíci, ilustrační fotografie

List poukazuje na to, že otázka migrace a uprchlíků v tamní sopečnosti velmi silně rezonuje a budí velké emoce. Mnozí se prý ptají, kolik migrace ještě země může unést. „Jen v letošním roce úřady registrují 55,923 rozhodnutí podle zákona o azylu - a jen o něco méně než polovina (24023, tedy 43 procent) přistěhovalců by měla oficiálně zůstat v naší zemi,“ píše deník. Počet nucených deportací se pak zvýšil o 59 procent na 6414 odjezdů.

Připomíná také, že rakouská vláda v lednu 2016 stanovila strop na na 35 tisíc nových žadatelů o azyl. Ten ale letos překonán nebude, protože bylo přijato jen něco přes 20 tisíc běženců.

„Počet záporných rozhodnutí se zvýšil oproti s loňskému roku o 110 %. Čím dál častěji hledají v Rakousku azyl lidé, kteří nemají reálnou šanci jej získat,“ vysvětluje Kroner Zeitung s odkazem na mluvčí ministerstva vnitra. Úřady přesto měsíčně rozhodují o čtyřech až šesti tisících žádostech. Spolkový úřad pro migraci je proto úplně zahlcený a tak musel přijmout dalších 98 úředníků.

Největší byrokratickou zátěží jsou pak ale prý především stížnosti na rozhodnutí úřadů a odvolání proti jejich rozhodnutí. Těch využívají tři ze čtyř neúspěšných žadatelů. A celý proces rozhodování pak může trvat roky. To vše navíc zvyšuje náklady.

List uvádí, že podle kritiků jsou na vině neziskové organizace, které žadatelům o azyl platí advokáty. „Švýcarsko má jiný přístup: každý žadatel o azyl dostane na začátku řízení právní zastoupení financované státem omezené paušální částkou. To okamžitě odstraní všechny iluze, jedná se o poctivé jednání, které zabere krátký procedurální čas,“ zdůrazňuje Kroner Zeitung.

Problémem jsou i deportace – i když azyl nedostalo 25 492 lidí, Rakousko jich opustila méně než polovina z nich, přesněji 10 950 osob. Nejvíce jich odjelo do Nigérie, Gambie, Pákistánu, Afghánistánu či Švédska.

Ministr vnitra Wolfgang Sobotka (ÖVP) volá po přehodnocení azylové politiky v Evropě. „Sdílet odpovědnost neznamená, že všichni musí přijít sem a že jim taky musíme pomoci. Lidé jsou pak trpce zklamáni, protože jejich očekávání nejsou splněna,“ myslí si.

„Budeme pokračovat v naší konzistentní cestě navracení. Ti, kteří nemají právo na pobyt v Rakousku, musí opustit naši zemi. Mnozí nechtějí přijmout pravdu, a proto se snaží využít i to poslední možné odvolání,“ zlobí se ministr na migranty i neziskové organizace.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo deportovalo 46 uprchlíků, byly z toho policejní manévry

15.08.2018 15:23 Mnichov/Kábul - Německo v úterý večer deportovalo do Afghánistánu dalších 46 uprchlíků. K zajištění…

Zbytek mostu v Janově může každou chvíli spadnout, lidé z okolí nesmí do…

15.08.2018 14:58 Janov – Lidé, kteří byli evakuovaní z bytů v ulici Fillak v Janově se stále nemohou vrátit do svých…

Švéd hrozil vládě bílým práškem, do Británie poslal bombu. Je obviněn z…

15.08.2018 14:50 Stockholm - 42letý muž byl ve Švédsku obviněn z pokusu o vraždu. Toho se měl dopustit zasláním…

Tajné plány ukazují, proč NATO udeřilo v Jugoslávii. Mnohým z vás bude…

15.08.2018 14:49 Aktualizováno Mnozí z vás se jistě ptají, proč tehdy v roce 1999 nařídilo NATO zaútočit na Jugoslávii, a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama