Kaczyński jako Putin? Polsko nahlodává demokracii a EU, všimli si v USA

NÁZOR - O generaci zpět Polsko vedlo boj za nahrazení totality ve střední Evropě liberální demokracií, uvádí editorial serveru Washington Post. Prestižní deník v něm deklaruje, že nyní země naopak stojí v čele "kontrarevoluce", která má rozložit klíčové instituce svobodné společnosti.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Jaroslaw Kaczyński

Dva vládní údery

Polská pravicová nacionalistická vláda v posledních dnech uštědřila velkou ránu nezávislosti justice a médií, nebere si servítky americký server. Dodává, že Evropská unie ani Spojené státy zřejmě nemají prostředky či vůli hnát Varšavu k odpovědnosti, což ale může být dobře.

Vládnoucí strana Právo a spravedlnost nejprve minulý pátek protlačila dolní komorou parlamentu zákon, který radikálně mění složení Nejvyššího soudu, připomíná Washington Post. Poukazuje, že věk odchodu do důchodu pro jeho soudce se snížil ze současných 70 na 65 let, v důsledku čehož bude muset odstoupit až 40% z 80 členů soudu, pokud jim prezident - člen Práva a spravedlnosti - neudělí výjimku.

"Zároveň se změní orgán, který nominuje nové soudce, tak, že většinu jeho členů bude volit parlament namísto ostatních soudců," pokračuje editorial. Odkazuje na zprávu tzv. benátské komise Rady Evropy, která oprávněně očekává rychlé schválení tohoto zákona horní komorou polského parlamentu.

Opatření umožní zákonodárné a výkonné moci zásadním a rozsáhlým způsobem zasahovat do soudní moci, varuje prestižní server. Kritizuje, že Právo a spravedlnost bude mít mimo jiné možnost jmenovat většinu členů nové komory Nejvyššího soudu, která mimo jiné posuzuje volební otázky.

Druhý úder přišel podle washingtonského deníku v pondělí, kdy vládou kontrolovaný úřad pro dohled nad médii udělil pokutu ve 1,5 milionu zlotých (přes 9 milionů korun, pozn. redaktora) nejvýznamnějšímu nezávislému televiznímu zpravodajství v zemi, které se mělo provinit údajně neobjektivním informováním o letošních protivládních demonstracích. Kanál TVN24 přitom již v červenci obdržel sporný daňový výměr ve 110 milionů zlotých (přes 680 milionů korun, pozn. redaktora), poukazuje editorial.

Putinova příručka

"(Televizní) stanice vlastněná Scripps Networks Interactive je jednou z největších amerických investic v Polsku," připomíná renomovaný server. Dodává, že vůdce Práva a Spravedlnosti, Jarosław Kaczyński, se drží příručky sepsané Vladimirem Putinem a zřejmě zamýšlí přinutit TVN24 zaujmout provládní linii, pokud nemá být prodána či uzavřena.

Dění v Polsku jasně porušuje demokratické normy Evropské unie a Evropská komise s Varšavou již zahájila disciplinární proces, který teoreticky může vést k pokutám či ztrátě hlasovacího práva, uvádí Washington Post. Konstatuje, že Unie i polští vládci vědí, že k takovému vývoji pravděpodobně nedojde, protože by vyžadoval shodu všech členských zemí, proti čemuž vystoupí maďarský vládce pevné ruky Viktor Orbán, který se dopouští podobných prohřešků.

Někteří evropští představitelé tak hovoří o omezení evropských fondů pro Polsko, poukazuje americký deník. Soudí, že toto by mohlo upoutat Kaczyńského pozornost, jelikož tento politik má navzdory dlouhodobému nepřátelství vůči Evropské unii zájem na pokračování přílivu evropských peněz. Kaczyński přitom není vládcem, kterého lze vést k odpovědnosti, zdůrazňuje Washington Post. Připomíná, že odmítl vládní posty a namísto toho podle potřeby do premiérského úřadu dosazuje své podřízené, které v případě potřeby i sesazuje.

Kaczyński si cení tradičně silného spojenectví s USA a v červenci se dvořil americkému prezidentu Donaldu Trumpovi během jeho návštěvy Varšavy, přičemž šéf Bílého domu o vládě práva a svobodě médií neřekl ani slovo, uvádí vlivný server. Obává se, že pokud bude Trump mlčet i nyní, dále tím podpoří polskou "kontrarevoluci".   

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie povolila lodi s migranty vystoupit na Sicílii

16.07.2018 04:57 Řím - Itálie umožní 450 migrantům, zachráněných v sobotu ve Středozemním moři z rybářské lodi,…

Trump: EU je nepřítel USA. Rusko jen v některých ohledech

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Helsinky - Americký prezident Donald Trump se rok a půl po nástupu do funkce poprvé sejde se svým…

Rakousko bouchlo do stolu. Cizinci ho vysávají z peněz, utáhne kohoutky

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Vídeň - Počet dětí žijících v zahraničí, které mají v Rakousku nárok na přídavky, se za posledních…

Další odchod z EU? Nová země se bouří proti nadvládě byrokratů

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Stockholm - Krátce po skončení letních prázdnin proběhnou ve Švédsku volby, které mají taktéž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama