Babiš se v Bruselu seznamuje s evropskými politiky. S Ficem už si stihl potykat

Brusel - Nový český premiér Andrej Babiš si dnes v Bruselu potřásl pravicí s řadou evropských politiků. Už před odletem na summit Babiš novinářům řekl, že s některými premiéry či prezidenty se dnes bude snažit navázat osobní kontakty a domluvit bilaterální jednání, řadu z nich prý ale už zná.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí

Například německá kancléřka Angela Merkelová, která mimochodem v následném krátkém rozhovoru Babišovi česky připomněla, že z dob své někdejší vědecké kariéry trochu češtinu ovládá.

Vrcholné jednání EU, které se koná den po jmenování nové české vlády, se pro českého premiéra stalo příležitostí poprvé se představit na evropské politické scéně. Babiš, který kromě angličtiny a němčiny ovládá také francouzštinu, na jednání sedí mezi francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a švédským ministerským předsedou Stefanem Löfvenem.

Babiš prý už zná nizozemského premiéra Marka Rutteho, francouzského prezidenta Macrona nebo rovněž čerstvě jmenovaného polského premiéra Mateusze Morawieckého, s kterým se poznali, když byli ministry financí. „Telefonovala mi paní Merkelová, telefonoval jsem si se Sebastianem Kurzem," připomněl také pravděpodobného budoucího rakouského kancléře.

Dopoledne si Babiš na jednání šéfů vlád zemí visegrádské skupiny potykal se slovenským premiérem Robertem Ficem. Novinářům to po schůzce prozradil sám Fico s tím, že si povídali slovensky. „Velmi si toho vážím, vztahy mezi českým a slovenským premiérem byly vždy vynikající, bez ohledu na to, v jakém táboře se nacházeli," uvedl.

Fico připomněl, že osobně měl skvělé vztahy s Mirkem Topolánkem, Jiřím Paroubkem, Petrem Nečasem, Janem Fischerem i Bohuslavem Sobotkou. „Bože, to jsem jich tolik přežil, to je hrozné," žertoval. Myslí si, že i spolupráce s Babišem bude bez problémů.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker Babiše uvítal slovy: „Nový chlapík, jak se vede?“ Ke svému staršímu vyjádření, že Juncker je „alkoholik, který kazí pověst EU" se dnes český premiér nechtěl příliš znát. Novinářům místo toho řekl, že s předsedou komise se ještě později v průběhu dne hodlá setkat k dvoustrannému jednání. To ještě před začátkem summitu absolvoval s předsedou unijních schůzek Donaldem Tuskem.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stanou se jaderné zbraně mokrým snem světových despotů? Žijeme pořád v…

18.07.2018 06:00 Po skončení Studené války si většina z nás na chvíli vydechla a mysleli jsme si, že je rizikové…

Itálie chce Česku vnutit uprchlíky. Conte chce Babišovi v Římě osobně…

17.07.2018 23:24 Řím - Italský premiér Giuseppe Conte dnes odpověděl v otevřeném dopise svému českému protějšku…

Libye nechala v moři utopit migranty? Zpráva neziskovky dopálila Salviniho

17.07.2018 21:51 Aktualizováno Vídeň/Řím - Rakousko dnes oznámilo, že nepřevezme žádného ze 450 migrantů, kteří byli minulý týden…

Migranti dostanou za příchod 2000 eur na ruku? K nám vůbec nechoďte,…

17.07.2018 21:46 Aktualizováno Brusel - Belgické orgány se budou snažit odradit nelegální migranty od usídlení ve své zemi…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama