Názor států EU na status Jeruzaléma se nemění, potvrdil Tusk

Brusel - I poté, co Spojené státy uznaly Jeruzalém za hlavní město Izraele, lídři zemí Evropské unie nezmění svou pozici. Shodli se na tom při dnešním večerním jednání.

Přidejte svůj názor

Donald Tusk

Na twitteru o tom informoval předseda unijních summitů Donald Tusk. Podle EU je jediným řešením vznik nezávislých států Izraele a Palestiny, přičemž Jeruzalém bude hlavním městem obou.

Svou stávající pozici zopakovala bezprostředně po prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa o Jeruzalémě například šéfka unijní diplomacie Fedrica Mogheriniová. Status Jeruzaléma by měl být podle EU výsledkem mezinárodních jednání.

"Jediné reálné řešení izraelsko-palestinského konfliktu jsou dva státy s Jeruzalémem jako hlavním městem obou," řekla v pondělí při setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Šéfové států a vlád EU podle Tuska dnes zopakovali svou podporu "dvoustátního řešení". "V tomto kontextu zůstává pozice EU k Jeruzalému nezměněna," uvedl na twitteru Tusk.

Podle informací ČTK přišla s podrobnějším návrhem unijní pozice k americkému uznání Jeruzaléma Francie, zatím však není jasné, co materiál obsahuje.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rasisté, xenofobové a šovinisté? Politolog nabízí překvapivý pohled na…

15.08.2018 00:01 NÁZOR - Populismus se podle všeho šíří světem a ohrožuje zavedený status quo, uvádí Peter Bloom v…

Z mostu v Janově spadl i kamion z Prahy. Řidič je potlučený, ale žije

14.08.2018 22:06 Aktualizováno Janov (Itálie)/Praha – Na mostě, jehož část se dnes zřítila v italském Janově, byl také kamion…

Loď Aquarius zakotví na Maltě, uprchlíky si rozdělí pět zemí EU

14.08.2018 21:50 Aktualizováno Madrid - Francii, Německo, Španělsko, Portugalsko a Lucembursko se dohodly, že si rozdělí 255…

Útok autem u britského parlamentu: Je zřejmé, že nešlo o dopravní nehodu,…

14.08.2018 21:39 Aktualizováno Londýn - Dnešní vážný incident v britského parlamentu bude vyšetřovat protiteroristické oddělení.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama