Tisíce důchodců demonstrovaly v Aténách proti škrtům v penzích, žádají vánoční prémie

Atény – Dnes večer vyšlo do ulic Atén několik tisíc řeckých důchodců. Protestovali proti dalším chystaným škrtům v penzích, které začnou v rámci úsporných opatření vlády platit od začátku příštího roku.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Řecko

Manifestanti se sešli na tradičním shromaždišti před budovou řeckého parlamentu. Podle webu listu To Vima obvinili kabinet premiéra Alexise Tsiprase, že obětoval seniory, aby nejbohatší vrstva obyvatel nepřišla o své zisky.

„Obírají nás o peníze, které jsme po celý život vydělávali v potu a které jim nedlužíme," řekl v projevu předseda jedné z důchodcovských organizací Dimos Kumburis.

Senioři požadovali vyplacení tradičních vánočních prémií a vůbec všech důchodových dávek, jejichž výplata vázne. Chtějí také, aby se přestalo z penzí strhávat zdravotní pojištění.

Vláda prosadila na jaře snížení důchodů a zvýšení daní v období do roku 2020, aby mezinárodní úvěrové organizace poskytly Řecku prostředky nutné k odvrácení státního bankrotu.

Řecko se s hlubokou krizí potýká už sedm let. Tsipras se dostal k moci v roce 2015 díky slibům, že úsporné programy zruší. Když se ale ukázalo, že Řecko nedokáže bez mezinárodní pomoci dluhy splácet, prudké zvyšování daní a snižování platů i důchodů pokračovalo.

Vstupte do diskuze (24)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie povolila lodi s migranty vystoupit na Sicílii

16.07.2018 04:57 Řím - Itálie umožní 450 migrantům, zachráněných v sobotu ve Středozemním moři z rybářské lodi,…

Trump: EU je nepřítel USA. Rusko jen v některých ohledech

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Helsinky - Americký prezident Donald Trump se rok a půl po nástupu do funkce poprvé sejde se svým…

Rakousko bouchlo do stolu. Cizinci ho vysávají z peněz, utáhne kohoutky

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Vídeň - Počet dětí žijících v zahraničí, které mají v Rakousku nárok na přídavky, se za posledních…

Další odchod z EU? Nová země se bouří proti nadvládě byrokratů

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Stockholm - Krátce po skončení letních prázdnin proběhnou ve Švédsku volby, které mají taktéž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama